Poznańskie brzmienie, czyli...

...Rozmowa z Krzysztofem Wodniczakiem
- Posnania Sound, brzmi tajemniczo, oryginalnie... To wyróżnik poznańskiej muzyki EL (określenie wymyślone przez poznaniaka Marka Bilinskiego i Czesława Niemena). A kiedy powstało?


- 29 września 1988 r. zarejestrowano w Poznaniu Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej. Prezesem honorowym zgodził się zostać Czesław Niemen Wydrzycki. W latach dużej koniunktury ELmuzyki, właśnie on zaproponował też zmianę nazwy na bardziej uniwersalną Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia,tym bardziej, że wydawaliśmy magazyn muzyczny pod taką samą nazwą.
- Najkrócej, jaka to muzyka?
- Wariacyjna,akcentująca pęd życia, czasem w formie rozbudowanych suit, penetrujących własne fantazje. Ilustracyjna.
- To już 30 lat! Jak "ma się" obecnie EL-ka? i kompozytorzy Lidia Zielińska, Zbigniew Kozub,
- No cóż, koniunktura na EL muzykę nieco zmalała, ale .muzycy - Romuald Andrzejewski, Aleksander Maliszewski, Grzegorz Stróżniak, Ryszard Kniat, Zbigniew Łowżył, Krzysztof Jarmużek,Piotr Wiza, Krzysztof Kacperski, Marek Manowski, Andrzej Karpiński pozostali jej wierni. EL muzyka rezonuje do dziś i dzielnie się trzyma. Jej koryfeusze, w różnych środowiskach muzycznych, tworzą określony bastion muzyczny. Wytrwale rozbudzają muzyczną wyobraźnię dzięki wyobraźni i wrażliwości. Do tego są nowe instrumenty, które nie tylko aranżerom klawiszowym pozwalają szukać dźwiękowych innowacji.Na przykład, korzystając z Synchro Start Stop zapewniają perfekcyjne "odegranie zamysłów muzycznych" kompozytorów i aranżerów.
- Czyli...
- Jeżeli dowiecie się o planowanych koncertach EL muzyki, to dajcie się zabrać na muzyczną ucztę przyprawiona solidną dawką bitów tych "retro" i współczesnych, bo jest miejsce także na nową elektronikę. Najkrócej, muzycy eksploatować nową przestrzeń muzyczną!
- Tym bardziej,że właśnie tutaj, w Grodzie Przemysła jest "matecznik" EL muzyki.
- Tak, wierzę, że zacznie się era EL muzyki i POSANANIA SOUND, a melodie tworzące przez kompozytorów dadzą słuchaczom czyste przestrzenne brzmienie. Będę się upominał o jej miejsce na muzycznej mapie Poznania bowiem miejsce poznańskich twórców i wykonawców EL muzyki jest tak znaczące, że ich kompozycje zaskakują zarówno oryginalnością jak i dojrzałością.
- To "do roboty", jak u Żeromskiego!
- Od zaraz", od koncertów z cyklu POSNANIA SOUND. Takie cztery koncerty w pazdzierniku w ośrodkachz udziałem duetu muzyk - aktor (np. Romuald Andrzejewski - Janusz Andrzejewski, Piotr Wiza - Andrzej Lajborek, Marek Manowski - Aleksander Machalica, Grzegorz Stróżniak - Michał Grudziński), byłyby dobrą uwerturą do wspierania lokalnej przedsiębiorczości oraz potencjału poznańskich muzyków i aktorów. Życie artystyczne Poznania w pełni zasługuje na określenie patriotyzm lokalny. I tego się trzymajmy, bo jak nie my, to kto?
- Dziękuję za rozmowę. Rozmawiał: Hieronim Dymalski
Data: 07.10.2018, godzina: 17:29:00.