Zgłoszenia do festiiwalu jazzowego

Jeszcze do końca tygodnia młodzi wokaliści i instrumentaliści jazzowi mogą zgłaszać swój udział w drugiej edycji Blue Note Poznań Competition. W tym roku konkurs odbędzie się od 6 do 8 listopada. – Uczestnicy konkursu rywalizować będą w dwóch kategoriach: wokalnej i instrumentalnej – wyjaśnia Leszek Łuczak, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Muzycznych Blue Note, organizatora konkursu.
– W kategorii instrumentalnej nagrody zostaną przyznane zarówno najlepszemu zespołowi, jak i najlepszemu soliście. A jest o co walczyć, w tym roku dwukrotnie zwiększono sumę przeznaczoną na nagrody dla zwycięzców. Najlepszy zespół instrumentalny otrzyma 10 tys. zł, najlepszy solista i wokalista – po 3 tysiące zł. 4 tysiące zarezerwowano na wyróżnienia, o przyznaniu których zadecyduje jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego.
Jury ma także prawo do innego podziały nagród. Tak tez stało się w ubiegłym roku, gdy z powodu bardzo wysokiego i wyrównanego poziomi, zdecydowano się przyznać po dwa pierwsze miejsca w każdej z kategorii. Edycję 2014 BNPC wygrali: zespół instrumentalny – Kamil Piotrowicz Quintet i Skowroński / Tuźnik / Mucha / Zagórski, soliści instrumentaliści – Szymon Łukowski i Jakub Więcej, wokaliści – Sabima Myrczek i Alisa Nadeżda Koszkina. – Jeśli tylko będziemy w stanie w czymkolwiek pomóc, to zwracajcie się do nas bez chwili wahania – deklarował w 2014 roku po odczytaniu werdyktu jury Krzesimir Dębski. – Słuchanie was było wielką przyjemnością.
Skład jurorski uzupełniają (podobnie jak w ubiegłym roku) Zbigniew Wrombel i Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu, która także ufunduje własną nagrodę – występ na festiwalu w kwietniu 2016 roku. Warunkiem udziału w konkursie jest nieukończone 30 lat życia. Na stronie http://bluenote.poznan.pl/bnpc zamieszczone są kwestionariusze zgłoszenia i regulamin konkursu.
Zgłoszenia i nagrania muszą dotrzeć do organizatora w nieprzekraczalnym terminie do 23 października. O zakwalifikowaniu do finału zadecyduje komisja konkursowa powołana przez organizatora. Wszyscy finaliści przyjeżdżają do Poznania na własny koszt, ale na miejscu mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Mają także do dyspozycji podstawowe instrumenty (perkusja, fortepian, kontrabas, instrumenty klawiszowe, organy Hammonda), wzmacniacze i nagłośnienie. Soliści (wokaliści i instrumentaliści) występują z sekcją rytmiczną zapewnioną przez organizatora. Mogą także wystąpić z własnymi zespołami, jednak ich członkowie przebywają wtedy w Poznaniu na własny koszt.
– Nowością jest, że koncert finałowy zostanie zarejestrowany, a jego najciekawsze fragmenty wydamy na CD, która w celach promocyjnych bezpłatnie trafi do wszystkich uczestników koncertu – zapowiada Leszek Łuczak. Finałowe przesłuchania, codzienne jam sessions oraz koncert laureatów – podobnie jak w minionym roku – będą bezpłatne i otwarte dla szerokiej publiczności. W ramach koncertów towarzyszących wystąpią: – 6 listopada – Ewa Bem z triem Andrzeja Jagodzińskiego, a 7 listopada – Kasper Tom 5, czyli Rudi Mahall ? klarnet basowy, Tomasz Dąbrowski ? trąbka, Petter Hängsel ? puzon, Jens Mikkel Madsen ? kontrabas i Kasper Tom ? perkusja. Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...