Marzec z Biblioteką Raczyńskich

W sobotę, 11 marca, tradycyjnie już o godz. 11.00 Biblioteka dla Dzieci (Al. Marcinkowskiego 23) zaprasza na „Rodzinne czytanie z Teatrem mplusm”. W programie wiersze Ludwika Jerzego Kerna. 14 marca w gmachu głównym biblioteki o godz. 17.00 rozpocznie się panel dyskusyjny „To, co pozostaje. Wspomnienia o Włodzimierzu Odojewskim”. Ten wybitny pisarz, eseista, dramaturg i wieloletni kierownik działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa zmarł 20 lipca ubiegłego roku.Sympozjum poświęcone pamięci Odojewskiego ma na celu przypomnienie autora „Oksany” i jego dorobku, a także zaprezentowanie naukowego potencjału spuścizny rękopiśmiennej, przekazanej przez pisarza Instytutowi Filologii Polskiej UAM w 2013 roku. Na pierwszą część sympozjum złoży się seria referatów autorstwa polonistów, dokumentalistów i historyków zainteresowanych twórczością Odojewskiego. Natomiast druga, wieczorna część wydarzenia to spotkanie ze współpracownikami pisarza, jego rodziną i przyjaciółmi, którzy podzielą się swoimi refleksjami w trakcie panelu dyskusyjnego zatytułowanego „To, co pozostaje. Wspomnienia o Włodzimierzu Odojewskim”. Gośćmi będą: Magdalena Rabizo-Birek (Uniwersytet Rzeszowski), Elżbieta Sobótka (była Konsul Generalna RP w Monachium), Jeremi Sadowski (Radio Wolna Europa), Katarzyna Posiadała (Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu). Krąg rodzinny reprezentować będą Danuta i Michał Paszkowscy, głos zabiorą także przyjaciele pisarza: Kazimierz Orłoś i Barbara Krasińska. Panel poprowadzą Jerzy Borowczyk i Wiesław Ratajczak. Sympozjum wspólnie z Biblioteką Raczyńskich zorganizowali Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza. 15 marca o godz. 16.30 warto się wybrać do Galerii Atanazego (Al. Marcinkowskiego 23) na otwarcie wystawy Celtyckie Odrodzenie. W programie oprowadzenie po wystawie, spotkanie z poezją irlandzką oraz warsztaty tańca irlandzkiego. Spotkanie odbywa się w ramach Dni św. Patryka 2017. Natomiast 18 marca Herbaciarnia (Al. Marcinkowskiego 23) o godzinie 11.00 zaprasza na spotkanie „Książki pachnące lasem” – premierę „Osobliwego świata chrząszczy” Katarzyny Bajerowicz. Dodatkową atrakcją będą warsztaty przyrodnicze i plastyczne. Miłośnicy klasycznej literatury greckiej powinni przyjść do biblioteki 24 marca, na „Dni Odysei w Bibliotece Raczyńskich” O godz. 16.00 fragmenty „Odysei” przeczytają studenci, wykładowcy, goście oraz aktorzy Teatru Studenckiego „Sfinga”, natomiast o godz. 18.00 – Księgę VI przeczytają pisarz i filolog klasyczny Marek Krajewski oraz aktor Jerzy Zelnik. Spotkanie odbywa się w ramach „Europejskich Dni Odysei”. 28 marca przypada kolejne spotkanie w cyklu „Wtorek dla seniora”, które rozpocznie się o 16.30. Tym razem będzie ono poświęcone kobiecie w piosence. Prelekcję „Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt” wygłosi dr Tomasz Umerle. 29 marca (środa) o godz. 18.00 w gmachu głównym biblioteki zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody w Konkursie o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza na najlepszą książkę o Poznaniu i ludziach związanych z naszym miastem wydaną w ubiegłym roku. Listę nominowanych do nagrody znajdziemy na stronie Biblioteki Raczyńskich, a same książki będzie można podziwiać na wystawie wszystkich książek o Poznaniu wydanych w 2016 roku, która tradycyjnie towarzyszy konkursowi.

x

Zobasz także

Zgłoszenia do festiiwalu jazzowego

Jeszcze do końca tygodnia młodzi wokaliści i instrumentaliści jazzowi mogą zgłaszać swój udział w drugiej ...