Między muzyką a wierszem

Musi być przestrzeń w muzyce i w wierszu
Muszą być miejsca puste na wybrzmienia.
Jacek Kaczmarski, Traktat o przestrzeni
23-26 listopada 2019 (sobota-wtorek)

Przestrzeń, odczuwana fizycznie podczas podróży, stanowi inspirację do refleksji, przynosi natchnienie. Podobnie potrafi działać w sztuce, dając oddech od ciasnoty doraźnych znaczeń, uruchamiając sensy dotychczas nierozpoznane, jak nowe światy na kosmicznej mapie. Słowa i dźwięki uwolnione od zobowiązań, które nadał im człowiek, zyskują nową tożsamość, tworząc własne konstelacje.

Sztuka może i powinna być źródłem wolności. Człowiek poddany presji reguł, zasad, nakazów i ograniczeń staje się więźniem formy. Doświadczenie uczy, że społeczeństwo pozostaje tak długo posłuszne, aż nie dojrzeje do buntu. Nawet jeśli zbiorowość przyjmuje fałszywie zorganizowany system, zawsze istnieje siła jednostki – niepodporządkowanej, odrębnej, zaburzającej ustalony rytm. Rozbija pozorną harmonię jak brakujące lub niewłaściwe słowo, niespodziewany, tajemniczy dźwięk.

Gwiazdy i piosenki, słowa, dźwięki, ludzie, kultura, przestrzeń, miejsca. Miejsca puste, miejsca wspólne, miejsca nowe, zdarzenia niespodziewane i wyczekiwane. Artyści słowa w piosence i piosenki bez słów. To co będzie zawsze i czego nie było nigdy. W tym roku zrewidujemy granice i otworzymy przestrzenie. Posłuchamy Kosmosu i dotkniemy tego, co najbliższe. Przynajmniej spróbujemy.

Krzysztof Gajda
dyrektor artystyczny festiwalu

Program:

23 listopada (sobota), godz. 12.00. Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)
Piosenko_Pisanie. Warsztaty dla dzieci z Michałem Kowalonkiem
Warsztaty tworzenia piosenek poprowadzi Michał Kowalonek. Członek zespołu Snowman oraz były wokalista Myslovitz ma na swoim koncie także wspólny projekt z dziecięcą formacją Lumikulu. Jaką piosenkę stworzą pod wodzą muzyka młodzi adepci słowno-muzycznej sztuki? Przekonamy się w Bibliotece Raczyńskich.

23 listopada (sobota), godz. 12.00. Aula Artis, ul. Gen. Kutrzeby 10
Otwarte dla publiczności przesłuchania finałowe w Ogólnopolskim konkursie piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Zapraszamy do śledzenia zmagań konkursowych na żywo i na kanale Biblioteki Raczyńskich na youtube.

23 listopada (sobota), godz. 19.00. Aula Artis, ul. Gen. Kutrzeby 10
Koncert Laureatów oraz Kuby Sienkiewicza z obstawą
Pierwszego dnia festiwalu wybrzmią frazy uczestników Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Zwycięzcę poznamy na koncercie, którego pierwszą część wypełnią piosenki laureatów, a drugą recital Kuby Sienkiewicza z obstawą.

24 listopada (niedziela), godz. 19.00. Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1
Na starej mapie
Muzyczna podróż w czasie, w którą zabierze nas Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod batutą Maestro Marcina Sompolińskiego. Oryginalny, przygotowany specjalnie na Frazy koncert wypełniony muzyką Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego odkryje przed nami nierozpoznaną dotąd stronę pieśni wybitnych bardów. Blisko 40-osobowa orkiestra, korzystając z dźwięków, świateł i słów, stworzy magiczną opowieść o historii Polski, muzyki i sztuki europejskiej.

25 listopada (poniedziałek), godz. 19.00. Teatr Polski w Poznaniu, ul. 27 grudnia 8/10
Dorosłe ? dzieci
Piosenki Andrzeja Sobczaka znają wszyscy, być może nawet nie wiedząc, kim był ich autor. Teksty piosenek „Przeżyj to sam”, „Daj mi tę noc”, „HiFi” czy „Dorosłe dzieci” kształtowały świadomość kilku pokoleń ostatnich dekad PRL i czasu transformacji. Sprawdźmy, czy hity napisane, wykonywane i ważne wiele lat temu, również dziś mają moc oddziaływania na młodych ludzi. Czy są ponadczasowe i mówią nam coś ważnego o dzisiejszym świecie? Naszym zdaniem TAK! Premierowy spektakl w wykonaniu Studia aktorskiego STA w reżyserii Michała Kocurka.

26 listopada (wtorek), godz. 19.00. Aula Artis, ul. Gen. Kutrzeby 10
Cicha & Spółka + goście
Karolina Cicha wraz ze swą „Spółką” zabierze nas w podróż po meandrach muzyki etnicznej inspirowanej pieśniami Podlasia. Cicha zaprezentuje swoje najnowsze utwory, które w większości nie były jeszcze publikowane na żadnej płycie. Muzycznie będzie to kontynuacja nurtu znanego z nagrodzonej Grand Prix festiwalu „Nowa Tradycja” płyty „Wieloma językami” – jednak należy się spodziewać muzyki bardziej energetycznej, etno w turbo wydaniu, wzmocnionego energią coraz to masywniejszego brzmienia „Spółki”. Koncert uświetnią goście: Karolina Czarnecka oraz Mamadou Diouf.

Ogólnopolski konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego – szczegóły
Konferencja „Miejsca – miejsca puste – przestrzeń w piosence” – szczegóły wkrótce (współorganizator: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM)

Bilety w Centrum Informacji Kulturalnej i na stronie bilety24.pl

x

Zobasz także

„Wyścig Jaszczurów” po raz 10.

Nieprzerwanie od dziewięciu lat odbywa się festiwal filmowy pod nazwą Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej Osób ...