Rusza Betlejem Poznańskie

Kiermasz bożonarodzeniowy, świąteczna parada, konkurs rzeźbienia w lodzie i młyńskie koło – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców i turystów podczas tegorocznego Betlejem Poznańskiego. Nie zabraknie tradycyjnych punktów programu, ale pojawią się też nowości. Tak jak w latach poprzednich, szereg wydarzeń czeka na poznaniaków zarówno na Starym Rynku, jak i placu Wolności.W najbliższą sobotę, rozpocznie się Betlejem Poznańskie na placu Wolności
– Pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców i mieszkanki naszego miasta oraz turystów do odwiedzenia w najbliższych tygodniach Betlejem Poznańskiego. Bożonarodzeniowa atmosfera, świąteczny czas oczekiwania to wspaniały moment, aby poczuć klimat miasta. Poznań w ubiegłym roku znalazł się wśród najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Staramy się podwyższać poprzeczkę – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Bożonarodzeniowa zabawa rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 16 listopada. O godzinie 17 na placu Wolności Betlejem Poznańskie otworzy oficjalnie prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wieczór uświetni koncert chóru Gospel Joy.

Na placu Wolności będzie można skosztować potraw z różnych zakątków świata, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Holandii czy Litwy. Nie zabraknie też tradycyjnych polskich specjałów, jak barszcz z uszkami, makowiec, pierogi czy ręcznie robione pierniki. Kupić będzie można również ozdoby choinkowe i świąteczne prezenty. Oprócz wystawców, którzy gościli już w latach poprzednich, pojawią się zupełnie nowi.

Tak jak w latach ubiegłych, na placu Wolności staną karuzele dla dzieci i diabelski młyn, z którego będzie można podziwiać panoramę Poznania. Na schodach Arkadii odwiedzić można będzie Szopkę Betlejemską. Nowością będzie adwentowy kalendarz o wymiarach 8 na 2 metry.

– W tym roku koło na placu Wolności, zostaje z nami dłużej – do 2 lutego – zdradza Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art. – Wiemy, że wielu turystów przyjeżdża do Poznania w okresie przedświątecznym właśnie ze względu na jarmark. W weekendy są duże kolejki – nie tylko na diabelskie koło, ale też inne atrakcje, dlatego zachęcamy mieszkańców Poznania, aby odwiedzali Betlejem także w trakcie tygodnia. Wtedy również czeka na nich wiele wydarzeń kulturalnych.

Miasto Poznań przygotowało 1500 darmowych wejściówek (po 2 na osobę) – zarówno na diabelski młyn, jak i wszystkie dostępne karuzele. Wejściówki będą rozdawane w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 (o terminach CIR będzie informować na swojej stronie internetowej oraz profilu facebookowym).

Darmowe wejściówki będzie można otrzymać także biorąc udział w konkursie oraz wydarzeniach, organizowanych przez CIR podczas rodzinnych śród. W ramach projektu „Czytam i czuję” co tydzień dzieciom czytać będą znani i lubiani poznaniacy. Atrakcją będą też warsztaty w ramach „Pracowni Elfów”. Podczas najbliższych zajęć, 20 listopada najmłodsi samodzielnie przygotują unikatowe torby na świąteczne podarki. Wszystko to pod czujnym okiem elfów Świętego Mikołaja. Po każdych warsztatach organizatorzy zapraszają na rodzinne wydarzenia na placu Wolności, m.in. animacje świąteczne, koncert kolęd czy spektakl teatralny.

Zniżki czekają także na posiadaczy Karty Rodziny Dużej. Od 16 listopada do 22 grudnia – będą mogli korzystać z promocji na diabelski młyn oraz wszystkie karuzele. Natomiast seniorzy, którzy mają Poznańską Złotą Kartę, będą mogli kupić taniej grzane wino.

Atrakcje na placu Wolności czekają jednak nie tylko w rodzinne środy. Czwartki będą upływać pod znakiem imprez silent disco. Dużą atrakcją będzie Fire Show, które odbędzie się 22 i 29 listopada. Tradycyjnie pomóc będzie można podopiecznym Hospicjum Palium (13 grudnia) oraz Fundacji Bread of Life (20 grudnia). W sobotę, 21 grudnia z placu Wolności wyruszy Świąteczna Parada, która przejdzie ul. Paderewskiego na Stary Rynek.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 30 listopada, kiedy to prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście rozświetli miejską choinkę. Na świątecznym kiermaszu oprócz wystawców z Polski, znajdą się też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W tym roku pojawi się też więcej stoisk, na których można będzie kupić rękodzieła – choinkowe ozdoby i świąteczne prezenty. Jak zawsze, będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić „Dzwonkiem życzeń” czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja. Pojawi się również zimowa instalacja niespodzianka.

– Przyjadą do nas wystawcy z różnych stron Polski i Europy. Będzie okazja do skosztowania różnych smakołyków, kupienia świątecznych ozdób i gwiazdkowych prezentów. Planujemy mnóstwo atrakcji i niespodzianek – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Nie zabraknie też tradycyjnych imprez. W każdy grudniowy weekend na najmłodszych czekają zimowe animacje i spotkania z bajkowymi postaciami. W dniach 7-8 grudnia będzie się odbywał Poznań Ice Festival, a Stary Rynek stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Natomiast 14 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach „Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie. 15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju.

– Pragniemy zachęcić wszystkich, aby odwiedzając Betlejem Poznańskie, korzystali z transportu publicznego. Wokół placu Wolności i Starego Rynku jest naprawdę dużo parkingów podziemnych. Nie trzeba jechać samochodem do ścisłego centrum. Dodatkowo, w weekendy – począwszy od 30 listopada – będziemy ograniczać wjazd od ul. Podgórnej. Wszystko po to, aby ludzie, którzy przemierzają trasę pomiędzy placem Wolności a Starym Rynkiem czuli się bezpiecznie – podkreśla Mariusz Wiśniewski.

W czasie Betlejem Poznańskiego ulicami miasta będzie też jeździć Świąteczna Bimba. Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia.

Więcej informacji o Betlejem Poznańskim 2019 można znaleźć na stronie internetowej: http://betlejempoznanskie.pl/

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...