Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo oprzed 16, trochę zdziwieni, gdy Kapela Zza Winkla zaczęła śpiewać „Jedzie bana do Poznania” i inne swoje przeboje. Szok przeżyli ci, którzy widzieli jak z pociągu, identycznego jak ten sprzed 100 lat wychodzi Ignacy Jan Paderewski, czyli wybitny poznański aktor Andrzej j Lajborek. Paderewski przyjechał historycznym pociągiem ciągniętym przez Pięlkną Helenę,zabytkową lokomotywą z parowozowni w Wolsztynie. Na peronie 6. były przemówienia, śpiewano pieśni. Później mistrz przesiadł się symbolicznie do nowego pociągu, co miało pokazać związki historii ze współczesnością.
Wszystko to z okazji pierwszego rejsu pociągu Intercity „Paderewski” z Poznania do Warszawy. Od niedzieli 15 grudnia będzie już jeżdzil do s olicy na stałe. Skromną uroczystośc zakończył Chór Poznańskich Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskego, który pod batutą prof. Ryszarda Łuczaka odśpiewał, jak zawsze rewelacyjnie, wiązankę pieśni patriotycznych, polskich i wielkopolskich.
Podobnie jak 101 lat temu, ale już 15 grudnia zjawił się w tym roku w Poznaniu Ignacy Jan Paderewski. Tak kolejarze postanowili uczcić inaugurację nowego pociągu do Warszawy, który będzie się nazywał właśnie „Paderewski”.
Kolejowa spółka PKP Intercity z nowym rozkładem jazdy uruchomiła pociąg „Paderewski” do Warszawy. Z tej okazji przygotowano dzisiaj niemal identyczną inscenizację przyjazdu mistrza z występem tego samego chóru. Paderewski grany przez aktora Andrzeja Lajborka przyjechał historycznym pociągiem, na peronie były przemówienia, śpiewano pieśni. Później mistrz przesiadł się symbolicznie do nowego pociągu, co miało pokazać związki historii ze współczesnością.
Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego sprzed 101 lat nie jest niczyją własnością, dlatego gdy urzędnicy z Warszawy poprosili nas o jej uświetnienie, postanowiliśmy się włączyć w tę inicjatywę – mówi Ryszard Łuczak, dyrygent i szef chóru i dodaje: – Nie czujemy się przez nikogo manipulowani. Po prostu gdy jest okazja, bierzemy udział w uroczystościach, które przypominają ważne wydarzenia z historii. Musimy to robić ze względu na młode pokolenia.
– Czy to oznacza, że 26 grudnia tradycyjna inscenizacja się nie odbędzie?
– Oczywiście, że się odbędzie. My na nikogo się nie obraziliśmy, tylko poszerzamy zakres swojego działania. Już dziś zapraszamy na Dworzec Letni w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Takie wydarzenie ma ludzi łączyć, a nie dzielić – podsumowuje Łuczak.
Pociąg „Paderewski” z Poznania do Warszawy jeździ od dziś o godz. 17.30. Niestety, na tej linii wciąż nie skończył się remont i do stacji Warszawa Centralna jedzie aż 3 godz. i 15 min.
Z kolei IC Wawel, który dotąd jeździł tylko z Krakowa do Poznania i z powrotem, teraz został wydłużony do Zielonej Góry.