"Halka" na Święto Niepodległości

11 listopada o godz. 18.00 Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zaprasza do Teatru Wielkiego w Poznaniu na Spektakl Marszałkowski.

   W tym roku zobaczymy inscenizację opery pt. "Halka" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego. Sprzedaż biletów za symboliczną złotówkę rusza 2 listopada o godzinie 13.00. "Halka"obok "Strasznego Dworu" - jest jednym z najbardziej znanych przykładów polskiej opery narodowej. Doczekała się licznych realizacji, w większości tradycyjnych.
    Na scenie Pod Pegazem gościła już wielokrotnie. Spektakl Passiniego miał swoją premierę w czerwcu 2015 roku. Reżyser Paweł Passini zdobył się na odwagę i pokazał Halkę na nowo, rezygnując z realiów historycznych. W jego inscenizacji dramat głównej bohaterki staje się refleksją na tematy wciąż aktualne: nierówne traktowanie kobiet, społeczne wykluczenie, oportunizm czy skłonność do surowej oceny innych to tylko początek listy problemów poruszonych w Halce Passiniego 2013; czytamy w nocie o spektaklu na stronie Teatru Wielkiego w Poznaniu.
     11 listopada w roli tytułowej wystąpi sopranistka Magdalena Nowacka. Postać Jontka kreować będzie Piotr Friebe, a Janusza - Jaromir Trafankowski. Solistów, chór i orkiestrę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki poprowadzi Grzegorz Wierus.
    Co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Teatr Wielki w Poznaniu - instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego - organizują wspólnie wydarzenie kulturalne, którego celem jest propagowanie wśród mieszkańców Wielkopolski polskiej muzyki klasycznej oraz dzieł silnie związanych z kulturą europejską.
***
Niepodległościowe rajdy
    W Święto Niepodległości, 11 listopada, Automobilklub Wielkopolski zaprasza wszystkich zmotoryzowanych turystów, na Tor Poznań, na dwie imprezy. X Ogólnopolski Rajd Seniora to impreza dla osób „60 plus”. Rajd ten, prowadzić będzie drogami powiatu poznańskiego. 3-godzinna trasa powiedzie z dala od zatłoczonych szybkich szos. Uczestnicy zobaczą kilka urokliwych i mało odwiedzanych miejsc turystycznych oraz przystaną na chwilę, w miejscach upamiętniających walkę o wolność i niepodległość Naszej Ojczyzny.
     Uczestnicy XXV Rajdu Niepodległości im. Gen. K. Raszewskiego, imprezy przeznaczonej dla wszystkich grup wiekowych, pojadą inną trasą, przez Poznań i powiat poznański. Również, na 3-godzinnej trasie odwiedzane będą Miejsca Pamięci, gdzie uczestnicy zapalą znicze. Po powrocie na Tor Poznań uczestników czekają próby sportowe, testy na zręczność celność, zabawy na symulatorach oraz pakiet pogadanek i spotkań na tematy bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpieczeństwa w życiu codziennym , tematyki ubezpieczeń itp. Dla wszystkich przewidziano również „imprezkę niespodziankę”, posiłek „rajdowy”, różne gadżety oraz rogale świętomarcińskie. Zwycięzcy rajdów i zwycięzcy poszczególnych konkurencji zręcznościowych uhonorowani zostaną pamiątkowymi pucharami, medalami oraz nagrodami i upominkami. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Automobilklubu Wielkopolski www.aw.poznan.pl
Rajd szlakami powstania
    
Oddział Środowiskowy PTTK Poznań-Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka wraz z Kołami PTTK „Pędziwiatry” z Dopiewa i „Łaziki” w Swarzędzu zapraszają do udziału w piątej edycji Rajdu „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Impreza odbędzie się 19 listopada.Organizatorzy dla uczestników rajdu przygotowali pięć rodzajów tras: dwie autokarowo-piesze, dwie rowerowe oraz samodzielną. Meta rajdu będzie zlokalizowana na terenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie.
***
Narodowe Święto Niepodległości w Poznaniu
     Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprasza do udziału w wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Już od 10:00 na poznańskim Placu Wolności trwać będzie koncert orkiestry. Godzinę wcześniej w Farze odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przejdą z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych na Plac Wolności. Tam, ok. godziny 10:30 z ceremoniałem wojskowym rozpoczną się główne uroczystości rocznicowe. Jak każdego roku oprawę święta stanowić będzie program przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne, przybliżające historię wojskowości z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym tematem tegorocznych pokazów prezentowanych między innymi przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K będzie artyleria wojskowa. Wszyscy, którzy wezmą udział w święcie, będą mieli też okazję zapoznać się z wojskową kuchnią i spróbować grochówki. Finałem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i defilada pododdziałów.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI godz. 9.00 Msza Święta za Ojczyznę Fara Poznańska, ul. Gołębia 1 Bezpośrednio po Mszy Św. przejście na Plac Wolności godz. 10:00 Koncert Orkiestry Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu Plac Wolności godz. 10:30 Oficjalne uroczystości Plac Wolności
Data: 06.11.2017, godzina: 19:35:00.