Frida Kahlo i Diego Rivera

Do 21 stycznia 2018 roku potrwa Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK. Będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów.
   Wystawa FRIDA KAHLO i DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST, której organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce . W Poznaniu będzie można zobaczyć m.in. ikoniczne prace Kahlo: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI". Tytułowy polski kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje Fridy Kahlo i Diego Rivery z autorkami o polskim pochodzeniu ( fotografką Bernice Kolko i malarką Fanny Rabel), z drugiej – obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce. N a wystawie zostanie zapreze ntowanych 28 prac Fridy Kahlo , 10 prac Diego Rivery oraz 11 prac innych artystów, między innymi Nickolasa Muraya z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku. Zobaczymy także około 60 prac uczennicy Fridy, Fanny Rabel, około 80 fotografii Bernice Kolko, a także 14 prac z M uzeum Narodowego w Warszawie , około 20 innych dokumentów: re cenzji, plakaty, katalogi z wystawy z 1955 roku oraz innych wystaw Sztuki Meksykańskiej w Polsce i 40 prac artystów z grupy meXylo .
 CIEKAWOSTKI
    Na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku po raz ostatni był widziany największy obraz Fridy Kahlo – „Zraniony stół” (121x244 cm), który a rtystka podarowała Związkowi Radzieckiemu dziesięć lat wcześniej. Nie wiadomo, czy po wystawie trafił z powrotem do Rosji. Warszawski katalog to ostatni ślad po tym dziele Fridy. Jedna z sal Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu  będzie przypominała o Wystawie Sztuki Meksykańskiej z 1955 roku oraz historię zaginionego obrazu .
KURATORKA
   Dr Helga Prignitz - Poda ‒ kuratorka wystawy, autorka tekstu do katalogu, kolekcjonerka, historyk sztuki. Ukończyła Freie Universitat w Berlinie. Zajmuje się głównie sztuką latynoamerykańską. W 1978 roku przełożyła z j. hiszpańskiego na niemiecki pierwszą biografię Fridy Kahlo. Kuratorka wielu wystaw Fridy Kahlo w Europie, m.in „Frida Kahlo Retrospektive” (Berlin, Wiedeń 2006 - 2010), „Frida Kahlo and Diego Rivera from the Gelman Collection”(Istanbuł, Dublin 2011), „Frida Kahlo” (Rzym, Genua 2014). Autorka wielu książek, katalogów o Fridzie Kahlo i Diego Riverze oraz publikacji, dotyczących sztuki meksykańskiej, m.in. „Taller de Grafica Po pular” (2002).
GADŻETY
      Z okazji tego wydarzenia zostanie wyprodukowana limitowana seria produktów inspirowanych twórczością Fridy Kahlo oraz innych prezentowanych artystów. Będą to m.in. : katalog, torby, pocztówki, ulotki, piny, plakaty kolekcjonerskie, kalendarze, koszulki, podk ładki.
   BILETY
    Przez Internet można kupić wyłącznie bilety normalne i ulgowe, bilety grupowe są dostępne tylko w kasie CK ZAMEK. Dla dzieci do 5. roku życia wstęp na wystawę jest bezpłatny. B ilet normalny: 25 zł, bilet ulgowy: 20 zł, bilet grupowy: 15 zł od osoby (grupa od 15 osób, jeden opiekun na 15 osób – wstęp bezpłatny), bilet z Kartą Rodziny Dużej: 15 zł (od osoby).
Centrum Kultury ZAMEK.  Kuratorka wystawy: Dr Helga Prignitz-Poda. Wystawa oitrwa od 28.09.2017 do 21.01.2018
Źródło: CK ZAMEK
Data: 04.12.2017, godzina: 11:11:00.