Blues Express po raz 25. połączy miłośników parowozów i fanów bluesa!

8 lipca po raz 25 z poznańskiego Dworca Letniego wyruszy do Zakrzewa Złotowskiego Blues Express! Stowarzyszenie Strefa Kultury oraz Dom Polski w Zakrzewie są bowiem organizatorami niezwykłej, letniej imprezy plenerowej pod nazwą Blues Express Festival, ktory w tym roku świętuje ćwierćwiecze. Jednakże tradycyjnie impreza rozpoczyna się w piątek 7 lipca czterogodzinnym koncertem bluesowym w Pile na deptaku (ul. Śródmiejska).

Zakrzewo to niewielka wieś położona na Krajnie wśród lasów i jezior na północy woj. wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła–Chojnice. Właśnie to malownicze położenie i wymierająca z roku na rok linia kolejowa zainspirowało powstanie Festiwalu Blues Express. Istota i najważniejszy element całego festiwalu to przejazd specjalnego pociągu parowego, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z bardzo, kiedyś, ważnym szlakiem kolejowym Berlin-Królewiec.

W latach 1993–2000 Blues Express wyruszał z Piły i kończył bieg w Zakrzewie, by po kilku godzinach nocnego koncertu nad jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie wrócić nad ranem, ze zmęczonymi pasażerami do Piły. Koncerty bluesowe odbywały się wówczas na czterech dworcach: PKP w Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie.

Od 2001 roku Blues Express staruje w Poznaniu i przemierzając Północną Wielkopolskę, z koncertami na siedmiu dworcach

PKP (Poznań, Rogoźno, Chodzież, Piła, Krajenka, Złotów, Zakrzewo) dojeżdża do Zakrzewa, by niezmiennie od lat czekać na bluesowych pasażerów do godzin rannych. Ponadto od kilku lat Blues Express rozpoczyna się dzień wcześniej kilkugodzinnym koncertem w Pile.

Blues Express ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Poprzednie festiwale w latach 1993–2016 udowodniły, że zarówno muzyka bluesowa jak i cały festiwal ma wielu zwolenników. Dowodem tego jest liczba pasażerów naszego, bluesowego pociągu oraz tysiące osób bawiących się na peronach dworcowych. Całość zamyka koncert finałowy, nad jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie.

Blues Express jest pierwszym festiwalem na świecie (pomysł i nazwę skopiowano później w Australii i Luksemburgu), w tak oryginalnej i atrakcyjnej formie prezentującym bluesa. Od lat również jednym z największych pod względem ilości publiczności festiwali bluesowych w Polsce.

W imprezie bierze udział nie tylko społeczność lokalna, mieszkańcy regionu, fani bluesa, dobrej muzyki z Polski i zagranicy, ale również miłośnicy starych parowozów i kolejnictwa, turyści i wczasowicze znad okolicznych jezior. Od wielu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce gromadząc kilkutysięczną publiczność. Blues Express to 150 kilometrów bluesa na torach, impreza o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym.

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Blues Express od pierwszej edycji jest Henryk Szopiński, radny województwa wielkopolskiego, przewodniczący komisji kultury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wraz z żoną Barbarą Matysek-Szopińską od ponad 30 lat szefującą Domowi Polskiemu w Zakrzewie (powstałemu w 1935 r.).

Marek Jakubowski, publicysta i popularyzator bluesa, z okazji jubileuszu 25-lecia opracował album poświęcony festiwalowi Blues Express.

XXV FESTIWAL BLUES EXPRESS 7–8 LIPCA 2017

Informacje podstawowe

Patronat Honorowy – marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak

Patronat Medialny: Tygodnik Nowy – Piła, infomusic.pl - portal ogólnopolski, TV Asta – Piła, Aktualności Lokalne – Złotów

Organizatorzy: Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie

Dom Polski – Zakrzewski Dom Kultury

Współorganizatorzy: Regionalne Centrum Kultury, Fabryka Emocji w Pile

Miejsce: Trasa kolejowa Poznań–Piła–Zakrzewo

Piła – Deptak ul. Śródmiejska

Uczestnicy: Zaproszeni goście z Białorusi, czołowi muzycy oraz zespoły polskiej sceny bluesowej

Program:

7 lipca 2017r. (piątek)

Impreza rozpoczyna się w 7 lipca 2017 roku czterogodzinnym koncertem bluesowym w Pile na deptaku (ul. Śródmiejska). Jest to otwarcie festiwalu, zapowiedź tego co będzie się działo następnego dnia, a także próba zachęcenia jak największej ilości mieszkańców Piły do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Początek koncertu o godz. 18:30

W Pile zagrają:

 Sama River Blues

 Amusing Companions

 Hot Water

8 lipca 2017r. (sobota)

Kolejnym miejscem rozbrzmiewania muzyki bluesowej są perony dworcowe. „Bluesowa ciuchcia” prowadzona przez parowóz rozpocznie swój bieg w Poznaniu.

Na dworcach w Poznaniu, Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie zagrają zaproszone zespoły. Na peronach przygotowane są prowizoryczne sceny wyposażone w pełne nagłośnienie. W koncertach na dworcach PKP, oprócz pasażerów Blues Expressu, biorą udział mieszkańcy miast oraz lokalne media, dla których w okresie letnim to ważne wydarzenie. Liczymy również na spontaniczne muzykowanie przez pasażerów pociągu na różnych instrumentach akustycznych.

Początek Festiwalu w Poznaniu o godz. 13:00, odjazd pociągu godz. 13:52

Na poszczególnych dworcach zagrają:

 Poznań Blues Menu

 Rogoźno Sama River Blues

 Chodzież Blues Szwagiers

 Piła Mr Big Jack

 Krajenka The Road Dogs (Białoruś)

 Złotów Sixty Seven

 Zakrzewo Nalepa Band

Po przyjeździe pociągu do Zakrzewa publiczność przenosi się nad jezioro Proboszczowskie, gdzie w naturalnie ukształtowanym, leśnym amfiteatrze zainstalowano scenę z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem. Tutaj odbędzie się najbardziej oczekiwany i cieszący się największą frekwencją publiczności koncert finałowy Blues Expressu.

W koncercie 7 wykonawców grać będzie do godz. 3.30 następnego dnia. O godz. 3:41 Blues Express ruszy w drogę powrotną do Poznania.

Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, co stanowi dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału.

Początek koncertu finałowego o godz. 20:00

Program koncertu:

19:46 - Przyjazd pociągu

20:00 - Otwarcie koncertu finałowego

20:15 - Blues Flowers

21:00 - Bluesdorf Orchestra

21:35 - Voo Voo

23:00 - Shakin' Dudi (w wydaniu bluesowym)

00:15 - Gang Olsena

01:25 - Free Blues Band

02:35 - Obstawa Prezydenta

03:40 - zakończenie festiwalu,

 Wydarzenie odbywa się od lat pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W latach 2011–2017 samorząd województwa wsparł organizację festiwalu łączną kwotą 614 tys. 200 zł.

Dziś w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona 25. edycji festiwalu Blues Express.

Marszałek Marek Woźniak zaprosił do udziału w jubileuszowej edycji festiwalu.

- To impreza bardzo urokliwa, łączy w sobie wątki kolejowe z bluesowymi, co jest ze sobą powiązane również w historii bluesa, impreza mająca w Wielkopolsce silną pozycję, co daje wyraz w punktowaniu, jakie komisja co roku przeprowadza – podkreślił marszałek. - W tym roku festiwal otrzymał nieco wyższe dofinansowanie niż w latach ubiegłych, z racji 25–lecia, w kwocie 105 tysięcy złotych. Przełożenie widać w programie – dodał.

O idei festiwalu i zaproszonych w tym roku do współpracy artystach opowiedział Henryk Szopiński.

– W tym roku nie wszystkie zespoły będą bluesowe, ale blues niejedno ma imię i wydaje mi się, że to jest dodatkowy, dobry kapitał tego festiwalu – powiedział.

Bilety na koncerty są bezpłatne, obowiązuje opłata za bilet kolejowy.

Bilety w taryfie specjalnej są dostępne od 27 czerwca br. w kasach biletowych Kolei Wielkopolskich oraz w dniu wyjazdu na pokładzie pociągu (bez dopłaty). Nie ma możliwości kupna biletów przez internet.

W Poznaniu Blues Express odjeżdża z Dworca Głównego – Dworzec Letni przy peronie 4b. Jak poinformował Marek Nitkowski, członek zarządu Kolei Wielkopolskich festiwalowy express zostanie podstawiony ok. godz. 12.30.

Od podstawowych cen biletów na przejazd Blues Expressem obowiązują ulgi ustawowe :

a) 37% (zniżka na bilety jednorazowe dla dzieci i uczniów);

b) 51% (zniżka dla studentów i doktorantów).

W pociągu nie będą honorowane bilety wydane z ulga handlową (99%, 80%, 70%, 50%), oraz według innych ofert taryfowych, np. bilet turystyczny, REGIOkarnet, bilety okresowe, bilety z Kartą Wielkopolską/REGIOkartą, Ty i raz dwa trzy.

Data: 30.06.2017, godzina: 17:22:49. Autor: Barbara Kwiecińska-Kielczyk