10. Festiwal Ethno Port Poznań

10. Festiwal Ethno Port Poznań startuje już w najbliższy czwartek. Poznańskie święto muzyki etnicznej i folkowej to nie tylko koncerty, ale także inne wydarzenia oraz bogaty program towarzyszący. W tym roku przygotowaliśmy warsztaty muzyczne, plastyczne i taneczne, spotkania z artystami i gośćmi specjalnymi, zajęcia dla dzieci i tradycyjny już klub festiwalowy. Zapraszamy na czterodniową muzyczną ucztę.
***
Przed Zamkiem znów "wyrośnie" trawa, ze scen popłynie świetna muzyka, a bilety na niektóre koncerty będą kosztowały... 1 zł. Przed nami jubileuszowa dziesiąta edycja Ethno Portu. . Tegoroczny festiwal zapowiada się niezwykle interesująco. Mimo kłopotów z dotacją ministerialną - a raczej wbrew niej - wszystko wskazuje na to, że czeka nas niezwykła impreza. Zasada, jaką głosili od początku organizatorzy, mówiła, że żaden wykonawca nie gra na tutaj po raz drugi (choć zdarzały się drobne odstępstwa od tej reguły). Tym razem jednak - zresztą zgodnie z tym, co mówił dyrektor Ethno Portu Andrzej Maszewski już przed rokiem - z okazji dziesiątej edycji czeka nas właśnie festiwal powrotów. Dodajmy: powrotów wyczekiwanych przez publiczność. Większość artystów, których usłyszymy w czerwcu to tacy, którzy na Ethno Porcie już grali (i wtedy, gdy odbywał się w Starym Korycie Warty, i gdy przeniósł się do Zamku). To świetna wiadomość dla entuzjastów muzyki świata.
CZWARTEK - WIELKIE TRIO
    Dramaturgiczny przebieg tegorocznego festiwalu został zdaje się zaplanowany w sposób dość prosty. Mianowicie: najpierw duże artystyczne wydarzenie, a potem już tylko próba utrzymania poziomu. Oczywiście, jest w tym zdaniu pewna doza retorycznej przesady. Tym niemniej rzeczywiście festiwal rozpocznie koncert, moim zdaniem, wyjątkowy. Od kilku lat trzymałem kciuki za organizatorów, by udało im się sprowadzić trio Petrakis - López - Chemirani. Proponują oni znakomitą muzykę, odwołującą się do tradycji kultur południa Europy, basenu Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej. Takie granie przyniósł ich album Mavra Froudia sprzed sześciu lat. I dziś, gdy artyści pracują nad nowym krążkiem (Taos - ma się ukazać we wrześniu), też możemy spodziewać się pięknej muzyki. Każdy z członków tria ma na koncie świetne dokonania. Grający m.in. na kreteńskiej lirze Stelios Petrakis realizował liczne autorskie nagrania. Gitarzysta, lutnista, lirnik Efren López nagrywał m.in. z Marą Arandą w zespole L'Ham De Foc oraz z Rossem Daly. Wreszcie dobrze znany w Poznaniu Bijan Chemirani grywa w rodzinnym Trio Chemirani i wielu innych zespołach.
 PIĄTEK - KORA I JOIK
    
Drugiego dnia festiwalu zagra m.in. Ballake Sissoko - wirtuoz kory z Mali (grał na festiwalu w trio 3MA wspólnie m.in. z Drissem El Maloumi, który pojawi się tym razem dzień później). Sissoko w ostatnich latach nagrywał m.in. piękne płyty z wirtuozem wiolonczeli Vincentem Segalem czy malijskim griotem Kasse Mady Diabate, ale też świetne solowe płyty (At Peace). Także w Poznaniu zagra solo. Bezdyskusyjną gwiazdą muzyki świata jest Mari Boine. Pochodząca z Samilandu (Laponii) artystka od trzech dekad nagrywa rewelacyjną muzykę, łącząc tradycyjny śpiew joik z nowymi nurtami muzycznymi. Ma za sobą współpracę z Janem Garbarkiem czy nagrania dla oficyny Real World Petera Gabriela. Choć jej najnowsza płyta, tegoroczna See The Woman, z pewnością nie należy do najlepszych, Mari Boine pozostaje bezdyskusyjnie wielką osobowością. Węgra Felixa Lajko publiczność zapamiętała, gdyż przed kilkoma laty oczarował ją, prezentując fenomenalne umiejętności w grze na bardzo niepozornym instrumencie jakim jest cytra - i skrzypcach. Tego dnia usłyszymy też nowy interesujący polski projekt: Michał Fetler przedstawi swój zespół Polmuz.
SOBOTA - OD MAROKA DO KOLUMBII
    Wspomniany już marokański klasyk lutni oud Driss El Maloumi zagra dla nas w sobotę. Artysta ma na koncie nie tylko znakomity autorski album Makan, ale też współpracę z wieloma wybitnymi twórcami, m.in. z Jordi Savallem. Wspaniała morawska artystka Iva Bittová z formacją Čikori promować będzie materiał ze swej najnowszej, bardzo udanej, płyty At Home. Jeszcze jednym wspomnieniem z czasów festiwalu w Starym Korycie Warty będzie ukraińska formacja Dakha Brakha, która swego czasu zachwyciła publiczność swoją avant-folkową muzyką, będącą połączeniem lokalnej tradycji i nowoczesnych rozwiązań brzmieniowych. Na pewno przypadnie też słuchaczom do gustu szalone psychodeliczne i transowe Los Pira-as z Kolumbii. Tego dnia zagrają też dwa ciekawe krajowe zespoły. Zaprezentuje się klasyk polskiego folku, zespół Mosaik, prezentując muzykę ze swego świetnego ubiegłorocznego albumu Wolno, oraz Maniucha i Ksawery, czyli laureaci ubiegłorocznej Nowej Tradycji, Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, promując wydaną przed kilkoma tygodniami płytę Oj, borom, borom.
 NIEDZIELA - IDOLE JOHNNY'EGO DEPPA
    
Debashish Bhattacharya, wybitny muzyk grający na gitarze hinduskiej, był jednym z bohaterów ubiegłorocznego festiwalu. Jego tegoroczny, niedzielny występ zapowiada się o tyle ekscytująco, że ma on zagrać wspólnie z Kacprem Maliszem, jednym z najbardziej obiecujących polskich muzyków młodego pokolenia, znanym z Kapeli Maliszów. Na całym świecie uwielbiana jest rumuńska romska formacja Taraf De Haidouks. Na Ethno Porcie po raz pierwszy zagrała jeszcze w Starym Korycie Warty. Do bycia fanami grupy przyznawali się m.in. Yehudi Menuhin, Johnny Depp czy muzycy Kronos Quartet. Danyel Waro pojawi się w Poznaniu po raz pierwszy. Ten słynny artysta przywiezie ze sobą piękną tradycję śpiewu z wyspy Reunion. Zaśpiewa dla nas wreszcie Adam Strug, który będzie promował materiał ze swej nowej płyty. Strug ma na koncie ważne dokonania z własną grupą Monodia, z Kapelą Brodów, wspólne płyty z Wojciechem Waglewskim, Stanisławem Soyką czy zespołem Kwadrofonik. Najwłaściwszym drogowskazem do jego aktualnej twórczości jest jednak chyba świetny autorski, piosenkowy krążek Adieu. Poza koncertami na festiwalu zaplanowano tradycyjnie liczne warsztaty i spotkania.
 Tomasz Janas
***
 Ethno Port Poznań CK Zamek 8-11.06 bilety na pojedyncze koncerty od 1 zł (koncerty na trawie) do 50 zł karnety: na trzy dni - 110 zł, na cztery dni - 130 zł
Data: 07.06.2017, godzina: 11:15:52.