„Wyścig Jaszczurów”

W najbliższy poniedziałek 21 października w poznańskim kinie Muza rozpocznie się V Festiwal Filmowy ?Wyścig Jaszczurów?. Dwadzieściapięć niezwykłych filmów zrealizowanych przez niezależnych autorów, którzy ukończyli 50 lat, będzie walczyło o laur ?Złotego Jaszczura?. Podczas tegorocznego ?Wyścig Jaszczurów? zostanie zaprezentowanych 25 filmów dokumentalnych, fabularnych i eksperymentalnych z Polski, Niemiec i Holandii. Jak podkreśla Jerzy Jernas ? pomysłodawca oraz dyrektor Festiwalu ? poziom artystyczny nadesłanych prac jest bardzo wysoki. W poznańskim kinie Muza zostaną zaprezentowane filmy o Kasi Sobczyk, ojcu Żelazku, prof. Marii Siemionow, Polakach na Syberii, festiwalu filmowym Camerimage oraz wielu innych ciekawych postaciach i zdarzeniach. Niewątpliwą atrakcją będzie projekcja filmu ?Raj utracony? zrealizowanego przez najstarszego autora ? 80 letniego Bohdana Kezika. Po przedwojennym i współczesnym Wilnie oprowadzać będzie Joanna Moro wraz Emilem Karewiczem, Bernardem Ładyszem, czy Marylą Rodowicz.
Tradycyjnie nagrodę ?Złotego Jaszczura? przyzna publiczność festiwalowa. Natomiast ?Studenckiego Jaszczura? przyzna jury złożone ze studentów poznańskich uczelni. Swoją nagrodę wręczy także poznańska Miejska Rada Seniorów. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również konkurs fotograficzny. Swoje prace zaprezentuje 11 autorów. Głównie są to fotografie dokumentalne i fotoreportaże. Nie zabraknie jednak obrazów o charakterze kreacyjnym. Odkryciem Festiwalu ? mówi Jerzy Jernas – jest mało znana twórczość poznańskiego artysty plastyka Jerzego Kozioła.
Honorowy patronat nad Festiwalem objęła prof. Irena. Lipowicz ? Rzecznik Praw Obywatelskich. Organizatorem imprezy jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Poznań i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.l Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych „Wyścig Jaszczurów” odbędzie się 21 i 22 października w poznańskim kinie MUZA. Wstęp jest bezpłatny. Ponadto w tygodniu poprzedzającym Festiwal Wielkopolanie mogą obejrzeć wszystkie filmy konkursowe na antenie Telewizji STK, a wszyscy inni mogą to uczynić odwiedzając stronę internetową www.swarzedz.com.pl . Widzowie Telewizji STK oraz internauci przyznają swoją nagrodę ?Fotel reżysera? oddając swój głos na najlepszy ich zdaniem film.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.jaszczury.org.pl

Wyścig Jaszczurów

W dniach 17 -18 października w Poznaniu po raz czwarty odbędzie się ?Wyścig Jaszczurów?. Do udziału w konkursie filmowym staną niezależni twórcy, którzy ukończyli, co najmniej 50 lat życia. Zostaną też zaprezentowane fotografie dojrzałych twórców.

?Wyścig Jaszczurów? jest jedną z nielicznych ogólnopolskich imprez uświetniających Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Rzecznik Praw Obywatelskich ? prof. Irena Lipowicz. ?Wyścig Jaszczurów? jest jedyną w Polsce imprezą filmową adresowaną do osób posiadających poważne doświadczenie życiowe, a nierzadko dyskryminowanych przez organizatorów wielu konkursów ze względu na swój wiek. Podczas dwóch dni Festiwalu w poznańskim kinie MUZA zostaną zaprezentowane niezależne filmy autorstwa osób starszych. Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się autorzy filmów, które nie są realizacjami komercyjnymi. Dopuszcza się jednak filmy realizowane przez niezależnych producentów, które współfinansowane są ze środków publicznych, takich jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalne Fundusze Filmowe, Samorządy Gmin, Miast i Województw, a także TVP S.A. Filmy konkursowe zostaną ocenione jedynie przez publiczność, która w wyniku głosowania przyzna nagrodę ?Złotego Jaszczura?. Natomiast jury studenckie przyzna ?Studenckiego Jaszczura? najlepszemu, ich zdaniem, filmowi autorstwa osób dojrzałych.

Organizatorzy czekają na filmy do dnia 1 października. Filmy wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy przesłać na adres: Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, ul. Turkusowa 3/130, 60-658 Poznań. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.jaszczury.org.pl

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...