Tydzień Japoński

Tydzień Japoński (Japan Week) to inicjatywa japońskiej organizacji International Friendship Foundation, specjalizującej się w organizacji wielkich akcji promocyjnych, podczas których wybrane miasto w Europie lub na innym kontynencie staje się na kilka dni miejscem odwiedzin i prezentacji kilkuset gości z Japonii. Inauguracja poznańskiego Japan Week odbędzie się 19.10. o 14.00 na Dziedzicu Różanym CK ZAMEK. Grupa Samurai Sword Artists powstała w 1998 roku. Poprzez połączenie sztuki walki z elementami artystycznymi, grupa wytworzyła swój unikalny styl władania mieczem na scenie – KAMUI . Formacja jest wysoko oceniana nie tylko w Japonii, lecz również za granicą, w tym w Ameryce i Europie, gdzie w ostatnim czasie została przyjęta bardzo entuzjastycznie. Doceniony przez samego Quentina Tarantino lider grupy ? Tetsurou Shimaguchi wystąpi ł w filmie ?Kill Bill vol.1?, opracował również choreografię do scen walk w filmie.
Japan Week potrwa aż do 24 października. Organizatorem jest japońska fundacja International Friendship Foundation, która działa na terenie całego świata od 1986 roku. – Co roku organizujemy Tydzień Japoński w Europie albo na terenie jednej z Ameryk – mówi Kenichi Sakaushi z IFF. – Japończycy są znani jako potęga gospodarcza. Ale potrafimy się też świetnie bawić – zapewnia. – Chcemy, żebyście poznali i chociaż trochę zrozumieli naszą kulturę. Jeśli zobaczycie na ulicach swojego miasta Japończyków, podejdźcie do nich i porozmawiajcie. Po to tu przyjechali – apeluje. Na ulicach Poznania przez tydzień będzie można spotkać blisko 900 mieszkańców Japonii. Przybyli do Polski na własny koszt. Jak tłumaczy Kenichi Sakaushi, to dlatego, że bardzo zależy im na promowaniu japońskiej kultury w Europie.
BusinessClick Japan Week rozpocznie się w sobotę o godz. 14. Wtedy na Dziedzińcu Różanym CK Zamek wystąpią zespoły muzyczne i grupa, która na pewno zainteresuje wielbicieli twórczości Quentina Tarantino. Członkowie Samurai Sword Artists, która zajmują się choreografią i pokazami walk na miecze samurajskie.
Podobne pokazy odbędą się jeszcze kilka razy, w różnych miejscach w Poznaniu. Sobotnie imprezy w zamku potrwają do godz. 22. O godz. 21 w zamkowej sali kinowej będzie można zobaczyć film „Rashomon” Akiry Kurosawy. Kolejne dni Japan Week będą obfitowały w pokazy – np. parzenia herbaty, kaligrafii, malowania na jedwabiu i sztuki zakładania kimona – bo to wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. W całym mieście będzie można usłyszeć tradycyjną japońską muzykę: ludowe piosenki, bębny i gongi. CK Zamek, który jest współorganizatorem festiwalu, zaprasza też na wystawy japońskiego rękodzieła, sztuki klasycznej i nowoczesnej oraz pokazy przygotowywania tradycyjnych potraw. Oprócz tego, japońscy artyści będą odwiedzali szkoły i domy spokojnej starości. Nie sposób będzie zignorować kulturę japońską w Poznaniu. W piątek o godz. 15, w sobotę o godz. 11.30 i 16 oraz w niedzielę o godz. 14 ulicami Poznania przejdzie barwna parada, która ruszy spod CK Zamek, przejdzie m.in. ul. Św. Marcin i Półwiejską. Program wydarzenia jest dostępny na stronie Centrum Kultury Zamek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tydzień Japoński

Centrum Kultury Zamek i Teatr Wielki w Poznaniu, informują, że w dniach od 19 do 24 października odbędzie się Tydzień Japoński w Poznaniu 2013 /wstęp wolny/

Tokara

Od momentu powstania zespołu w 2004 roku Tokara prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno w kraju, jak i zagranicą. Grupa występowała między innymi na Broadwayu czy podczas festiwalu teatralnego w Edynburgu. Obecnie około pół roku spędzaja na występach poza Japonią. Dzięki swobodnemu posługiwaniu sie rytmem oraz zaskakującej szybkości i energii zyskali sobie opinię ?pięknych pałeczek?. w 2011 roku w wyrazie uznania dla Tokary rząd Japoni po raz pierwszy w historii przyznał prowadzącemu zespół- Artowi Lee wizę artystyczną dla artysty bębniarza. W 2005 roku, podczas obywającego się w Tokio Międzynarodowego Konkursu Wadaiko (bęben japoński) zdobyli główną nagrodę w kategorii ō-daiko (wielkiego taiko).

Samurai Sword Artists

Grupa Samurai Sword Artists powstała w 1998 roku. Poprzez połączenie sztuki walki z elementami artystycznymi, grupa wytworzyła swój unikalny styl władania mieczem na scenie – KAMUI . Formacja jest wysoko oceniana nie tylko w Japonii, lecz również za granicą, w tym w Ameryce i Europie, gdzie w ostatnim czasie została przyjęta bardzo entuzjastycznie. Doceniony przez samego Quentina Tarantino lider grupy ? Tetsurou Shimaguchi wystąpił w filmie ?Kill Bill vol.1?, opracował również choreografię do scen walk w filmie.

Grupa teatralna ?Yume hikō?

Grupa teatralna ?Yume hikō? (?Lot we śnie?) została założona w 1994 roku przez lekarza Masayę Tatebō, a jednym z celów była rehabilitacja nie chodzących do szkoły dzieci dotkniętych autyzmem. Obecnie grupę tworzą aktorzy w wieku od 0 do 80 lat, ale w jej centrum znjadują się dzieci kochające taniec i śpiew. Masaya Tatebō wystąpił ze swoim tanecznym przedstawieniem między innymi w Carnegie Hall, Sydney Opera House czy w teatrze w Wersalu, wszędzie spotykając się z życzliwym przyjęciem. W 2010 wziął udział w EXPO w Szanghaju ? także ten występ zakończył się sukcesem, a od roku 2011 bierze udział w Japan Week. Tym razem zaprezentujemy sceniczną interpretację przemian w kulturze japońskiej, jakie zaszły od czasów dawnych po dzień dzisiejszy.

Lady?s Kitsuke Gakuin

Nasze stowarzyszenie Kimono Lady?s Kitsuke Gakuin zrzesza aż osiem tysięcy członków. Dysponujemy głęboką wiedzą w dziedzinie historii kimona. Od lat przeprowadzamy liczne prelekcje, by przybliżyć ludziom tę część japońskiej kultury. Podczas Japan Week, przy akompaniamencie muzyki chcielibyśmy przedstawić wyrafinowaną sztukę jaką jest kitsuke, czyli zakładanie kimona. Widok ludzi jednocześnie tańczących w bogato zdobionych kimonach zapiera dech w piersiach. Mamy nadzieję, że zapewnimy Państwu rozrywkę na najwyższym poziomie.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...