WORLD PRESS PHOTO

W ?Zamku? od kilku już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Poznańska publiczność w tym roku będzie mogła oglądać najlepsze prasowe fotografie świata zaledwie cztery dni po światowej wystawie, zorganizowanej w Oude Kerk, w Amsterdamie. Poznań jest drugim miastem na świecie, do którego trafia ta ekspozycja. Ekspozycja jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. W tym roku trafiły one do 54 fotografów z 33 krajów. Jedna z wyróżnionych prac uzyskuje tytuł ?Zdjęcia roku?.
56. konkurs World Press Photo wygrała fotografia pt. ?Strefa Gazy? zrobiona w miejscu od bardzo dawna nawiedzanym przez konflikty zbrojne. Autorem zwycięskiej fotografii jest Paul Hansen, szwedzki fotoreporter gazety ?Dagens Nyheter?. Wśród nagrodzonych są dwie Polki: Ilona Szwarc i Anna Bedyńska. Pierwsza z nich zdobyła III nagrodę w kategorii ?Ludzie? za fotografię ?Kayla?. Drugą Polką nagrodzoną w WPP jest fotoreporterka ?Gazety Wyborczej? Anna Bedyńska. Wykonane przez nią zdjęcie pt. ?Zuzia? zdobyło III nagrodę w kategorii ?Portret sesyjny?.
World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit, założoną w Holandii w 1955 roku. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja pracy profesjonalnych fotografów prasowych. W ciągu lat World Press Photo rozwinęło się w niezależną platformę poświęconą fotoreportażowi i swobodnej wymianie informacji.World Press Photo, aby osiągnąć swoje zamierzone cele, organizuje największy na świecie i zarazem najbardziej prestiżowy coroczny konkurs fotografii prasowej. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 103 481 fotografii wykonanych przez 5666 fotografów ze 124 różnych narodowości. Były one oceniane przez niezależne jury, złożone z pochodzących z całego świata profesjonalistów w tej dziedzinie, któremu przewodził Santiago Lyon (dyrektor działu fotografii w The Associated Press).
Zwycięskie fotografie zebrane są w tej objazdowej wystawie, którą każdego roku odwiedza około 2,5 miliona ludzi w 100 miejscach na świecie.
Wystawa jest czynna do 23 maja 2013, codziennie w godz. 11-19. W Noc Muzeów 18.05.2013 wystawa czynna będzie do 1 w nocy ceny biletów: 12 zł (normalne), 10 zł (ulgowe), 8 zł (grupowe), 6 zł (Noc Muzeów).

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...