Wehikuł Tomasza Opasińskiego na plakacie Festiwalu TRANSATLANTYK 2012

Tomasz Opasiński, wybitny grafik i plakacista, ponownie został autorem plakatu promującego Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki
TRANSATLANTYK. Jego najnowsze dzieło nawiązuje do motywu transkontynentalnej podróży, w którą festiwalową publiczność zabierze w 2012 roku filmowo-muzyczny wehikuł, napędzany światłem, obrazem i dźwiękiem. Dotychczasowa współpraca artysty oraz Jana A. P. Kaczmarka sprawiła, iż ubiegłoroczny plakat poznańskiej imprezy znalazł się w gronie najlepszych plakatów festiwali filmowych na całym świecie.

Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor poznańskiego Festiwalu Transatlantyk do zaprojektowania plakatu promującego tegoroczną edycję imprezy ponownie zaprosił Tomasza Opasińskiego, uznanego na całym świecie grafika i plakacistę. Pracujący w Stanach Zjednoczonych polski artysta odwołał się w swoim najnowszym dziele do mitu transoceanicznej podróży.

Kształt motywu nawiązuje do twórczych maszyn ? gigantów, które budują analogie z techniką w służbie kina i muzyki. ? twierdzi Tomasz Opasiński, twórca plakatu – To niezatrzymywalny filmowo-muzyczny wehikuł, napędzany światłem, obrazem i dźwiękiem. Transatlantyckie przesłanie wydobyte zostało z „transkontynentalnych” maszyn – frontalnej części fantastycznego parowozu, elementów silnika i śmigła myśliwca „Spitfire” oraz transatlantyckiego statku pasażerskiego na miarę Queen Mary. Całość poszycia maszyny wzorowana jest na oficjalnym kostiumie dyrygenta orkiestry – klasycznym fraku. We wnętrzu wehikułu wśród zwojów taśmy filmowej kłębi się energia ? spiritus movens Festiwalu, fantastycznej podróży bez granic, międzykontynentalnej uczty dla oka i ucha.

Zaprojektowany przez Tomasza Opasińskiego plakat ubiegłorocznego Festiwalu Transatlantyk zdobył srebrną nagrodę na Film Festival Poster Awards 2011. Transatlantyk był jedynym polskim festiwalem filmowym zakwalifikowanym do konkursu. Plakat z motywem wieży pokonał konkurentów promujących takie festiwale jak m.in. Berlinale, Cannes, Palm Springs czy San Sebastian.

Więcej informacji o Festiwalu TRANSATLANTYK 2012 na:
www.transatlantyk.org
oraz www.facebook.com/Transatlantyk

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...