Platyna zaleje Poznań

W pierwszym całkowicie grudniowym tygodniu, czyli od 4 do 11 grudnia 2011 będzie w Poznaniu odbywać się, jak już wiemy, 29. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ?Ale Kino!?. Wiadomo już kto otrzymał tegoroczne ?Platynowe Koziołki? – jest to nagroda Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyznawana od 2002 roku.

Nagrodą ?Platynowe Koziołki? wyróżniane są wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci. Pierwszą laureatką nagrody była Maria Kaniewska, a następnie Stanisław Jędryka (2003), Andrzej Maleszka (2004), Hanna Polak i Andrzej Celiński (2005), Dorota Kedzierzawska (2006), Witold Giersz (2007), Wytwórnia Filmów Animowanych SE-MA-FOR (2008) oraz projekt Polskiego Instytutu Filmowego ? Filmoteka Szkolna (2009).

W tym roku organizatorzy MFFMW ?Ale Kino!? postanowili przyznać aż trzy ?Platynowe Koziołki?:

  1. ?Historii żółtej ciżemki?, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – jest to jeden z pierwszych polskich filmów dla dzieci, powstały pięćdziesiąt lat temu, umiejętnie łączący ?kryminalną? fabułę z piękną opowieścią o powstawaniu dzieła artystycznego. Obraz ten wzruszał i bawił, a także, według starej jak świat receptury, uczył o wielkiej sztuce wiele pokoleń najmłodszych Polaków.
  2. Co Hoedemanowi, wybitnemu artyście z Kanady, za całokształt twórczości i nowatorski wkład w kino animowane, a szczególnie za kreację Ludovica, przyjaciela najmłodszych dzieci, znakomitego członka wielkiej rodziny ulubionych misiów, do której należy także nasz wcześniejszy laureat, polski Miś Uszatek. Życie małego Ludovica jest pełne wydarzeń. Chociaż dzieją się one niezbyt daleko od domu i pod czujnym okiem kochających rodziców, dzięki jego fantazji zamieniają się w niezwykłe przygody, które zawsze się dobrze kończą, bo otoczenie misia jest pełne ładu i miłości. Taki ciepły i bezpieczny filmowy obraz świata Ludovica przynosi widzom, dzieciom, ale także i dorosłym, bezcenne odczucie harmonii i radości życia.
  3. Jiří’emu Menzlowi, reżyserowi z Czech, za unikalny wkład w kino europejskie i światowe. Jako festiwal filmów młodego widza ?Ale Kino!? szczególną atencją darzy obraz ?Pociągi pod specjalnym nadzorem?, pozostający jednym z arcydzieł światowej kinematografii, który wzrusza i bawi ? także młodą widownię ? opowieścią o młodzieńcu, kierującym się własnym kompasem moralnym, na przekór światu dorosłych, u którego progu stoi. Światu, w którym przyjdzie mu dokonać heroicznego wyboru, gdy upomni się o niego dramatyczna historia XX wiecznej Europy. A na dodatek jest w tym pełnym fantastycznego poczucia humoru filmie scena, ukazująca jak najpiękniej może upadać urzędowy autorytet, scena, która tego, kto ją obejrzał za młodu, będzie tak samo, a może coraz to bardziej, poruszała aż do późnej starości.
x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...