Październik pełen baletu

Polski Teatr Tańca zaprezentuje się w czterech stolicach europejskich – Mińsku, Wilnie, Rydze i Bratysławie. 8 i 9 października gościliśmy na International Theatre Forum TEART – jednym z największych festiwali teatralnych na Białorusi, prezentując spektakle „Czterdzieści” w choreografii Jo Strømgrena oraz „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Dalsza artystyczna podroż naszego teatru wiedzie do Wilna, w którym 11 października w Domu Kultury Polskiej o 19.00 publiczność będzie mogła zobaczyć „Żniwa”. Spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego nawiązuje do cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka, w planach etnograficznym, antropologicznym i filozoficznym. Jego ascetyczna oprawa wizualna splata się z intensywnością doznań muzycznych, płynących z kompozycji pioniera polskiej muzyki elektronicznej Eugeniusza Rudnika i wykonywanych na żywo przez Adama Struga partii wokalnych, czerpiących z polskiej muzyki tradycyjnej.

Kolejne pokazy spektaklu odbędą się 11 października w VEF Culture Palace w Rydze oraz 30 października o godz. 19.00 w A4 – Space for Contemporary Culture w Bratysławie. Teatralna podróż Polskiego Teatru Tańca odbywa się w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza, noszącego nazwę „Kulturalne pomosty”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków MKIDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021 – rządowego programu łączącego rozmaite inicjatywy, organizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
    21–22 października Polski Teatr Tańca wraca do Chin. Po ubiegłorocznym tournée po Azji, najdłuższym w dotychczasowej historii teatru, obejmującym sześć realizacji w znakomitych ośrodkach teatralnych: Harbin Opera House, Tianjin Opera House i Poly Theatre w Shenzhen, przyszedł czas na China Shanghai International Arts Festival (CSIAF). To jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Szanghaju, organizowanych z inicjatywy Ministerstwa Kultury Chin oraz władz miasta, o którego randze świadczy zarówno liczba widzów ( w 2017 roku – 4 mln osób) oraz udział artystów tej rangi, co Filharmonicy Berlińscy czy reżyser teatralny Peter Brook. Tegoroczna odsłona wydarzenia ma charakter szczególny ze względu na jubileusz dwudziestolecia istnienia festiwalu. Prezentacja spektaklu „Żniwa” w Experimental Theatre. Shanghai Dance Academy o godz. 19.30 jest częścią specjalnego programu polskiego, organizowanego z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentacja Polskiego Teatru Tańca została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 oraz programu Azja Instytutu Adama Mickiewicza.
25 października … o godz. 19.00 zapraszamy do Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 na kolejną odsłonę cyklu „Odpowiednie dać Tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o Tańcu”. Tematem spotkania będzie zbiór tekstów pt. „Strategie choreograficzne. Nowe perspektywy” pod red. Tomasza Ciesielskiego, który będzie naszym gościem, i Mariusza Bartosiaka. – Zebrane w tej publikacji artykuły odsłaniają kilka możliwych obszarów, w których choreografia okazuje się adekwatnym językiem opisu, strategią działania, matrycą poznawczą lub metodą badawczą. Ponadto są dla siebie nawzajem nielinearnym, sieciowym wprowadzeniem – kładą fundament pod nasze współczesne rozumienie choreografii, a także swego rodzaju choreograficzne myślenie, służące zaistnieniu jej w kolejnych kontekstach – piszą redaktorzy we wstępie do publikacji. Podczas spotkania, w promocyjnych cenach, będzie można zakupić „Strategie choreograficzne. Nowe perspektywy”, a także inne publikacje, o których dyskutowaliśmy podczas „rozmównic” – „Taniec w sprzężeniu nauk i technologii. Nowe perspektywy w badaniach tańca” Sandry Frydrysiak, „Teatr swój widzę kuliście. 60 lat Wrocławskiej Pantomimy” pod red. Agnieszki Charkot oraz „Odzyskiwanie tego, co oczywiste. O instytucji festiwalu” pod red. Marty Keil. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
     26 października … o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprezentujemy spektakl Wesele. Poprawiny” w reżyserii Marcina Libera spektakl inspirowany klasycznym dramatem Stanisława Wyspiańskiego oraz krytyczną obserwacją Polski Anno Domini 2018. Spektakl odbędzie się w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA, który popularyzuje dokonania teatru tańca, gromadząc zarówno artystów doświadczonych, jak i debiutujących. Jest też miejscem wymiany doświadczeń, współuczestniczenia w tańcu terapeutycznym, w konfrontacji konkursowej i w mistrzowskich konsultacjach. Ideą przewodnią tegorocznej edycji jest refleksja nad transgresją tradycji i współczesności. Fot. Andrzej Grabowski 28 października o godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach odbędzie się prezentacja spektaklu „Żniwa”. Zapraszamy!
x

Zobasz także

Między muzyką a wierszem

Musi być przestrzeń w muzyce i w wierszu Muszą być miejsca puste na wybrzmienia. Jacek ...