Nieme kino muzyczne

Kino muza na ul. Św. Marcin 30 (tel 61 852 34 03) w niedzielę, 15 maja 2011, o godz.18.00 zaprasza na muzyczną podróż w świat niemego kina. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć niemy film z roku 1929 w reżyserii Henryka Szaro pt. ?Mocny Człowiek? (73min). Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Janusz Zdunek & Marienburg.


“Mocny człowiek?
to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Jest znakomitą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. To psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku, a jednocześnie doskonałe studium artysty, który dzięki miłości dostrzega całą nędzę swego poprzedniego postępowania i w końcu przegrywa w walce z własnym sumieniem.
Tytułową rolę brawurowo zagrał Grzegorz Chmara, znany rosyjski aktor, należący do Teatru Stanisławskiego. W filmie debiutowała niemiecka aktorka Agnes Kuck. Operatorem był Włoch Giovanni Vitrotti, autor zdjęć do znanej włoskiej produkcji ?Quo Vadis?.
Film jest szczególnie cennym filmem w kolekcji Filmoteki Narodowej. Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia, film uznano za zaginiony. W 1997 został odnaleziony w archiwum filmowym w Belgii.


Janusz Zdunek & Marienburg
łączy zamiłowania do eksperymentu z sentymentem do korzeni ludowych. Znaleźć można w tej muzyce inspiracje free jazzem, rockiem i drum?n?bassem. Główną siłą napędową formacji jest improwizacja, sięgająca wszelkich dostępnych form ekspresji.
?Mocny Człowiek? to kolejny, po ciepło przyjętej przez publiczność ?Symfonii Zmysłów? (1926), projekt muzyczny przygotowany przez formację.

Bilety:
18, 15 i 12 zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...