Muzyczne szczęście

W środę, 8 lutego 2012, o godz. 20.00 Fundacja ?Mały Dom Kultury?, która znajduje się przy ul. Zamkowej 3 w Poznaniu, organizuje pokaz rosyjskiego ? choć wówczas jeszcze radzieckiego – filmu Aleksandra Medvedkina ?Happiness? z muzyką na żywo w wykonaniu Waldka Rychłego i jego Zespołu. Film ten powstał w roku 1934 i ma wydźwięk bardzo antybolszewicki.

Do filmu ?Happiness? (?Sczastye?) zagrają:

  • Asia Zielecka ? flet
  • Dawid Fabisiak ? skrzypce
  • Waldemar Rychły ? gitara

Muzykę do filmu przygotowano w oparciu o rosyjskie melodie ludowe, opublikowane pod redakcją Piotra Czajkowskiego i M. Bałakirjewa w latach 1866 i 1872.

Film

?Happiness? – tak awanturniczy jak żaden inny z sowieckich filmów, jest komiczną przypowieścią skomponowaną przez Texa Avery oraz Luisa Buñuel. Przedstawia ona w sposób satyryczny sytuację sowieckiego rolnika, którego świadczenia na rzecz państwa, kościoła i rówieśników odbywają się kosztem jego osobistej satysfakcji. Nieszczęśliwy Khmyr, dostaje od swojej żony zadanie, cel życiowy ? iść w świat i znaleźć szczęście, aby nie zakończyć żywota niezadowolonym po latach trudu, jak jego ojciec. Poprzez stylistyczną przesadę i systematyczne ataki na przed- i porewolucyjne rosyjskie ?najukochańsze? instytucje, film osiągnął szerokie i głęboko trafiające przesłanie ataku na ograniczenia nakładane na wolność pracowników w rosyjskim społeczeństwie. Z powodu swojego antybolszewickiego poczucia humoru film był zakazany w Rosji przez 40 lat. Wywołał sensację wiele lat później w Związku Radzieckim i Europie Zachodniej (lata ?60), kiedy to niektórzy filmowcy z dawnych lat zostali ?zrehabilitowani?. Zabawne to, ponieważ jego pierwsze wyświetlanie przeszło prawie niezauważone.

Bilety:

25 zł.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...