Międzynarodowy Listopad Poetycki

Od 4 do 11 listopada odbędzie się w Poznaniu Międzynarodowy Listopad Poetycki. W programie liczne spotkania oraz poświęcone poezji.

Od 4 do 11 listopada odbędzie się w Poznaniu Międzynarodowy Listopad Poetycki. W programie liczne spotkania oraz poświęcone poezji.

Poznań, wbrew opinii surowego i bez fantazji miasta, da się lubić, szczególnie przez poetów. Czują się w nim bezpieczni intelektualnie i kochani przez młodzież. To listopad ? miesiąc zadumy, refleksji i skupienia, stwarza niepowtarzalną aurę, mosty ze słów i duchowe misterium piękna. Pozwala zharmonizować świat z marzeniami i solarystyczną wolnością nie skrępowaną pętami.

Pierwsze masowe imprezy poetyckie odbywały się w latach sześćdziesiątych w Poznaniu, organizowane przez grupę ?Wierzbak?, pod nazwą Festiwal Młodej Poezji Polskiej (I-V). Potem przez dwadzieścia lat była cisza. Aż wreszcie postanowiłem, z pomocą życzliwych ludzi, zorganizować Międzynarodowe Listopady Poetyckie. W tym roku obchodzimy XXIX Festiwal. Przez te lata uczestniczyło pół miliona młodzieży, nauczycieli, bibliotekarzy i działaczy kultury oraz około pięć tysięcy poetów z wielu krajów, m.in.: z Grecji, Włoch, Niemiec, Francji, Anglii, USA, Japonii, Australii, Czech, Wietnamu, Iraku, Etiopii, Węgier, Austrii, Litwy, Ukrainy, Rosji, no i oczywiście z Polski. Powstały liczne książki inspirowane pobytem w Poznaniu i Wielkopolsce. W ramach Listopada przyznawano nagrody za najlepsze książki poetyckie, przekładowe i krytycznoliterackie roku (otrzymali m.in. P.Kuncewicz, A.Sandauer, Z.Bieńkowski, J.Twardowski, T.Śliwiak, K.Dedecius, T.Różewicz, T.Kwiatkowski-Cugow, A.Chadzinikolau, H.Gordziej, Ł.Danielewska, I.Conti, H.Janabi, D.T.Lebioda, S.Jurkowski, A.Dębkowski, M.M.Pocgaj, Z.Jerzyna…) Wręczana jest również nagroda im.K.Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku oraz nagroda Safony dla najlepszej poetki miłosnej.

Listopady Poetyckie stanowią wydarzenie dla środowiska literackiego, promują poetów i integrują ich, równocześnie popularyzują poezję, zwłaszcza wśród chłonnej i mądrej młodzieży. Ile doznań, przeżyć i emocji dają słynne ?lekcje poetyckie?, bezprecedensowe w skali światowej. Zdarzało się nieraz, że młodzież płakała, bo zabrakło poetów. Obok spotkań są kiermasze, koncerty poetycko-muzyczne (w tym roku w OKiS w Pobiedziskach odbędzie się Wieczór Grecki z prezentacją greckich poetów), Turnieje Jednego Wiersza dla młodych twórców (przed debiutem książkowym), Maratony i często piękne spektakle poetyckie w II LO w Poznaniu, a także spotkania warsztatowe. Poeci w naszym mieście i województwie mają swoje ulubione szkoły, do których chętnie wracają, korespondują z młodzieżą. Bo wiedzą, że tu poezja uprawomocnia wysiłki życia, pozwala otwierać się bez reszty, wynagradza smutki i codzienne troski, jest porozumieniem zupełnym. ?Listopad Poetycki ? pisał jeden z poetów ? jest największą i najbardziej elegancką imprezą literacką nie tylko w skali krajowej, lecz w wymiarze europejskim… i jest w jakimś sensie porównywalna z Targami Poznańskimi, z tym, że przynosi większe zyski, bo inwestuje w ludzi, w ich wyobraźnię, a to znaczy, że inwestuje w naszą przyszłość?.

Patronat honorowy nad XXIX Międzynarodowym Listopadem Poetyckim objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz M. Ujazdowski.

Na tegoroczną edycje festiwalu ukażą się w Białej i Kolorowej serii Poetyckiej ?Poeticon? książki: Almanach uczestników XXIX MLP, debiuty (m.in.: Szymon Pietrzak Na piechotę, Almanach młodych Otwarty krąg), tomik Dominika Górnego Tropem światła, 100 Dedykacji dla Nikosa.
Imprezę rozpocznie I Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej oraz wieczór debiutów, a zakończy Koncert Finałowy w klubie ?Blue note? (Zamek), podczas którego odbędzie się Maraton poetów środowiska poznańskiego i zagranicznych przeplatany muzyką, a na zakończenie dla wszystkich wystąpi formacja Ares & the Tribe promująca aż dwie nowe płyty: grecką Opa Opa, oraz Jah Bless (reggae i afrocubanjazz).

dr N.Chadzinikolau

4. 11. 2006r.
9.00 – I Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej (Teatr Muzyczny)

7. 11. 2006r.
17.00 – Poezja ?Pod Semaforem? (piwnica TŁ, ul.Fredry13)

8. 11. 2006r.
9.00 – Inauguracja (Aula im. Lubrańskiego UAM ul.Wieniawskiego 1), Otwarcie Festiwalu; Ogłoszenie werdyktu Jury (nagrody za najlepsze książki roku); Maraton Poetycki; Kiermasz
12.00 – Lekcje poetyckie w szkołach miasta Poznania
15.00 – Wręczenie nagrody im. K.Iłłakowiczówny (ul.Gajowa 4)
17.00 – Wieczór młodych poetów (Aula II LO, ul. Matejki 8 / 10)

9. 11. 2006r.
Województwo Wielkopolskie i Powiat Poznański
11.00 – Lekcje poetyckie w szkołach: Grodziska Wlkp., Kalisza, Kołaczkowa, Konina, Leszna, Lubonia, N. Tomyśla, Szamotuł, Środy Wlkp., Wolsztyna, Wronek.
19.00 – Spotkanie poetów u Aleksandra Tecława
22.00 – Noc Poetów (przed pomnikiem Adama Mickiewicza UAM)

10. 11. 2006r.
11.00 – Spotkania w szkołach powiatu Poznańskiego
17.00 – Wieczór poezji i muzyki greckiej (OKiS Pobiedziska)

11. 11. 2006r.
11.00 – ?Turniej Jednego Wiersza? przed debiutem książkowym (Galeria ?Starówka? ? ul. Wielka 1)
20.00 – Koncert Fin

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...