„Mandragora” w plenerze

W środę, 22 czerwca 2011, o godz. 22.00 Teatr Wielki z Poznania wystawi na poznańskim placu Wolności ?Mandragorę? z muzyką Karola Szymanowskiego z okazji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej 1 lipca. Sceną będzie fasada Arkadii, a główną rolę zagra Wojciech Malajkat, który w repertuarze komediowym wypada świetnie, a przecież ?Mandragora? to komedia. Wstęp wolny.

Arkadia na pl. Wolności w Poznaniu

„Mandragora” Karola Szymanowskiego będzie zakończeniem sezonu artystycznego Teatru Wielkiego przygotuje. Jest to utwór, który powstał w 1920 roku do scenariusza Ryszarda Bolesławskiego i Leona Schillera, i został zaprezentowany w spektaklu według komedii Moliera „Mieszczanin szlachcicem” w Teatrze Polskim w Warszawie. W spektaklu Teatru Wielkiego wykorzystano muzykę Karola Szymanowskiego i Jeana-Baptiste’a Lully’ego.

Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu i reżyser spektaklu w jednej osobie, Michał Znaniecki chce pokazać publiczności Karola Szymanowskiego z tej mniej znanej strony. – Chciałem zaprezentować Szymanowskiego, który napisał muzykę do inscenizacji molierowskiego tekstu. Z tego pomysłu, by pokazać Szymanowskiego „dla ludzi”, zbudowaliśmy całą strukturę: Jourdain zaprasza orkiestrę, solistów, śpiewaków do zorganizowania z tancerzami wieczoru, w którym można się popisać – tłumaczy.

W roli Jourdaina w premierowym spektaklu zobaczymy Wojciecha Malajkata.
– Do tej roli szukałem aktora, który ma doświadczenie molierowskie, potrafi podać Moliera w sposób naturalny. Padło na Wojciecha Malajkata, on tak podaje tekst Moliera, że wszyscy się dziwimy i dzisiejszą wulgarnoscią tego tekstu, i tym, jak bardzo mówi on o nas – zaznaczył Michał Znaniecki.

Kierownikiem muzycznym jest Krzysztof Słowiński. Kostiumy do spektaklu przygotował Tomasz Jacyków.
– To jest widowisko multimedialne przez zetknięcie kategorii aktorstwa operowego i dramatycznego z dużą dawką improwizacji. Dyrektor Znaniecki postanowił wciągnąć również publiczność w to wydarzenie. Nie będzie to więc takie zwykłe przedstawienie z rampą oddzielającą aktorów od publiczności – powiedział Wojciech Malajkat.

Spektakl został pomyślany jako widowisko plenerowe. Prapremiery odbyły się w dworkach w Podstolicach i Koszutach. Po premierze w Poznaniu będzie pokazywany w kolejnych wielkopolskich dworkach, zaplanowano też prezentacje m.in. w Mardycie i Berlinie.

?Mandragora? Karola Szymanowskiego ? informacje:

  • Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Słowiński,
  • Inscenizacja: Michał Znaniecki,
  • Choreografia: Iwona Pasińska
  • Kostiumy: Tomasz Jacyków,
  • Reżyseria świateł: Bogumił Palewicz,
  • Współpraca muzyczna: Wiktor Lemko,
  • Asystent reżysera: Zofia Dowjat.

Historia

Opowieść skupia się wokół Monsieur Jourdaina, bohatera z molierowskiego ?Mieszczanina szlachcicem”, czyli everymana, który cały czas chce stać się kimś innym ? lepszym, modniejszym, … Zachwyca go wszystko to, co wiąże się z wyższymi sferami. Chcąc dorównać szlachcie, bierze lekcje muzyki, tańca, fechtunku. Zatrudnia nawet nauczyciela filozofii, aby móc swobodnie poczuć się w towarzystwie.

?Mandragora?, to przejście z everymanem przez molierowską komedię dell?arte, wpisaną w szerszy kontekst. Plenerowa forma spektaklu sprawi, że przygody i doświadczenia głównego bohatera staną się każdemu jeszcze bliższe i będzie mógł w nich uczestniczyć. Publiczność, siedząca przed fasadą budynku będzie miała okazję obserwować wszystkie okna, balkony i galerie, które zostaną wypełnione światłem i ruchem. Odkryje to nieznane oblicze architektury i kompozytorów ? Karola Szymanowskiego, Baptiste’a Lullego i trochę Straussa, którzy w swoich dziełach odwoływali się do ?Mieszczanina szlachcicem. Poznański Plac Wolności i fasady Arkadii zamienią się w bajeczną krainę, pełną muzyki, tańca i kolorów.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...