Laury IX Wyścigu Jaszczurów

Zachęcony przez organizatorów zarezerwowałem sobie czas w czwartek 6 grudnia w godzinach 9.00 – 16.00. W kinie MUZA ul.Masztalarska 8 w Scenie na Piętrze odbył się dziewiąty festiwal filmowy i fotografii WYŚCIG JASZCZURÓW.

Wstęp był wolny. Może pomysłodawcy tego festiwalu przeczuwali, że ich pomysł będzie rezonował. że trafi na dobry grunt raczej omijany dotychczas, a jakże potrzebny i skuteczny. Okazało się po latach, że twórcy otwierają siebie, lubią być słuchani, a nawet podziwiani.Zamknięte przez lata pewne szuflady są przez seniorów otwierane i ich zasoby szerzej kolportowane. Swoimi wartościami dzielą sie poprzez sekwencje filmowe czy zatrzymane w kadrze statyczne ujęcia. Dzięki poznańskiemu festiwalowi wiedzą, że nikt nie hamuje ich twórczej weny, że mogą liczyć na pozytywne reakcje ze strony widzów, być należycie ocenianymi. Mimo iż debiutują mając 60 i więcej lat.
To zawsze warto twórcom seniorom kibicować, to takie wsparcie dla nich, którzy przecież swój wolny czas poświęcają, aby udoskonalać swój warsztat techniczno – operatorski (właściwe użycie kamery, szkła odblaskowego, obiektywu, poznawanie meandrów technicznych ) czyli krótko mówiąc nieustające poszerzanie wiedzy w tym zakresie i zdobywanie coraz większych umiejętności. Bezinteresowne. W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie robienie czegoś con amore powinno być co najmniej trzykrotnie nagradzane. W projekcjach filmowych uczestniczyło wielu kinomanów, którzy dowiedzieli się o tym przeglądzie filmowym z ulotek jakie były włożone do grudniowej Tytki Seniora kolportowanej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych
” Chcemy też zwrócić uwagę na nowych, mniej znanych twórców, których łączy jedno – pasja do rozwijania swych niekiedy spóznionych marzeń w kalejdoskopie kinematografii – powiedział prezes Towarzystwa PTAAAK, Krzysztof Wodniczak jeden z inicjatorów tego festiwalu. Ich świat postrzegany przez kamerę odpowiada na wiele nurtujących nas pytań. Poprzez rozwijanie różnych gatunków filmowych, a nawet tak krytykowany eklektyzm formy i treści to trzeba wiedzieć i pamiętać, że ten festiwal realizują ludzie z wyjątkową wrażliwością. Przez lata
udowodnili, że dzięki nim WYŚCIG JASZCZURÓW jest solą ziemi filmowej w szerokim tego słowa znaczeniu.
Na IX Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych 60 + wpłynęło dziewięć filmów: fabularnych, dokumentalnych, reportaży, animacji. Tyle mogliśmy obejrzeć, bo gościnne kino MUZA mogło dla tego festiwalu tylko udostępnić sześć godzin. Ale i tak z perspektywy lat ubiegłych można odnieść wrażenie, że poziom z roku na rok jest coraz wyższy.

Laur JASZCZURA, statuetki wykonanej przez Kazimierza Rafalika – otrzymał Ryszard Kruk za film Republika, narodziny legendy. O nagrody ubiegali się także Andrzej Moś – Wspomnienie to cicha nuta, P, Marcin J. Januszkiewicz – 25 lecie Chóru Akademickiego, Wojciech Konowalski – Kameleon Polityczny Andrzej Mrówczyński.Orły z Plebanki, Zbysław Kaczmarek Powstaniec artysta, Bohdan Kezik Pracowity żywot Ireny Santor, Roman Klamycki Obrona Polskich Nagrań
Natomiast w kategorii fotografia uhonorowano Magdę Jasińską. Możemy tylko oczekiwać, że za rok czymś wyjątkowym zaskoczą nas organizatorzy. Będzie to bowiem już dziesiąta edycja tego jakże ważnego przedsięwzięcia festiwalowego. Powinien być co najmniej dwudniowy. Tego życzy autor, także senior.
Tadeusz Kujanek

 

 

ZAPOWIEDŹ FESTIWALU

Czas biegnie szybko – jeszcze nie tak dawno rozdane zostały nagrody na koniec VIII edycji festiwalu, a tu za pasem edycja IX Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych 60 plus Wyścig Jaszczurów. To już 6 grudnia br. o godz 9:00 przy ul. Masztalarskiej 8 w Poznaniu, w sali Teatru Scena Na Piętrze nowym miejscu Kina Muza. W tym terminie odbędzie się przegląd filmów konkursowych, a następnie gala finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody. Organizatorzy festiwalu – Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów i Animatorów Kultury PTAAAK i samorząd miasta POZnania zapraszają wszystkich twórców-filmowców i autorów fotografii do nadsyłania wartościowych prac. Termin przyjmowania filmów i fotografii upłynie 30 listopada 2018 r. o godz. 24:00. W tym terminie dzieło musi być dostarczone do odpowiedniej komisji festiwalowej, które to komisje ocenią spełnienie kryteriów regulaminowych i zakwalifikują do oceny publiczności, podczas przeglądu w dniu 6 grudnia. Zgłoszenie prac powinno zawierać Kartę zgłoszenia filmu
Organizatorzy festiwalu uprzejmie proszą o nadsyłanie prac na płytach DVD lub na pendrivach, jednocześnie zastrzegają, iż nośniki nie będą zwracane, gdyż stanowić będą materiały archiwalne.
Jak co roku, warto przypomnieć iż warunkiem zasadniczym jest granica wieku dla twórcy dzieła. Jest to wiek od 60 lat wzwyż. Jeżeli dzieło przygotował zespół twórców, to co najmniej jeden z twórców musi mieć skończone 60 lat.
W roku ubiegłym wprowadzono możliwość nakręcenia krótkiego filmu za pomocą smartfonu. Są one coraz bardziej popularne, a filmowanie za pomocą tego urządzenia jest bardziej dostępne dla niemal każdego użytkownika.
Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych, to z pewnością nie jest impreza z pierwszych stron gazet. Nie znaczy to jednak, że nie spełnia oczekiwań seniorów – artystów, osób wrażliwych na otaczające nas zjawiska społeczne. Wypełnia w ten sposób niszę artystyczną i z pewnością jest potrzebny.
Jaszczury 2018 wychodzą na powierzchnię. Raz do roku, jak w jakimś transie, pojawiają się na powierzchni sali kinowej jaszczury, czyli uczestnicy festiwalu filmowego Wyścig Jaszczurów. Te sympatyczne stwory, bez względu na to, jak wyglądają, bardzo serdecznie zapraszają do obejrzenia prac filmowych i fotograficznych Tak to już jest, że oprócz autorów – scenarzystów, reżyserów i filmowców – potrzebna jest widownia. To właśnie dla widzów dzieje się co roku ten spektakl. W tym roku przeglądy filmów oraz gala finałowa odbędą się tylko w jednym dniu, właśnie 6 grudnia br. No cóż, bywało już w przeszłości, że festiwal odbywał się w trzech kolejnych dniach. W tym roku będzie to kompaktowy festiwal. Tym bardziej organizatorzy, czyli Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów i Animatorów Kultury PTAAAK, zapraszają wszystkich lubiących sztukę filmową na to wydarzenie kulturalne.
Nie wypada przy tej okazji pominąć twórców filmowych dzieł oraz autorów fotografii. Do stanięcia w szranki są zaproszone wszystkie osoby, które mają na liczniku wieku 60 lat i są wrażliwymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości. Ważne jest przy tym zaplecze sprzętowe, gdyż z roku na rok wzrasta poziom produkcji filmowo-fotograficznej. Dla tych, którzy jednak nie mają takiego zaplecza sprzętowego organizatorzy zachęcają do produkcji filmowej za pomocą popularnych smartfonów.
Zgłaszając do przeglądu konkursowego film należy dołączyć kartę zgłoszenia, która jest do pobrania pod linkiem:

Opublikowany przez Wyścig Jaszczurów Środa, 25 października 2017

Odpowiednio dla fotografii karta zgłoszenia jest pod linkiem:

Opublikowany przez Wyścig Jaszczurów Środa, 25 października 2017

Pomocne mogą być też telefony kontaktowe do koordynatorów. W sprawie filmów do Bogusława Krupskiego 512142302 i w sprawie fotografii do Hieronima Dymalskiego 660777601.
Przypominamy o ostatecznym terminie zgłaszania swoich prac. Czyli 30 listopada br.

x

Zobasz także

Muzyka romska w Ciechocinku

Poznaniacy, którzy z różnych przyczyn nie mogli być na koncercie Don Vasyla, otrzymali od niego ...