Festiwal Chórów Chłopięcych

11. Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu rozpocznie się 24 sierpnia. Wezmą w nim udział zespoły z pięciu krajów. Organizatorzy wydarzenia w tym roku postanowili odejść od utworów wykonywanych a cappella. Chóry wystąpią wspólnie z orkiestrami oraz z akompaniamentem gitary. Podczas festiwalu, który rozpocznie się 24 sierpnia zespoły z Niemiec i Polski uczczą 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podczas koncertu upamiętniającego wybuch II wojny światowej chóry z Niemiec i Polski połączą się, aby wykonać kantatę ?Kinderkreuzzug?, do której słowa napisał Bertolt Brecht. Jak powiedziała Joanna Theuss utwór ten inspirowany jest wydarzeniami wojennymi i losem dzieci podczas II wojny światowej. – To będzie szczególny koncert z niesamowitym wymiarem kulturalnym i historycznym. Współczesne dzieci zaśpiewają o dzieciach z czasów wojny – mówiła.
Zaplanowano również koncert muzyki barokowej oraz połączenie chóralnego wydarzenia z trwającym w Poznaniu festiwalem Akademia Gitary. Koncerty odbywać się będą w Poznaniu, Szamocinie, Krotoszynie i Lusowie.
Organizatorem festiwalu, który zakończy się 31 sierpnia, jest Poznański Chór Chłopięcy. Jednym z wydarzeń festiwalu ma być koncert ?Królewska Muzyka Londyńskiej Kapeli Dworskiej? ? w trakcie występu zaprezentowane zostaną barokowe utwory na chór i orkiestrę. Z kolei chóralne wydarzenie z Akademią Gitary połączy wykonanie utworu „Romancero Gitano Op. 152” autorstwa włoskiego kompozytora Mario Castelnuovo-Tedesco.
Podczas koncertu zespołowi ?Azuoliukas? akompaniować będzie polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który jest dyrektorem artystycznym Akademii Gitary. Poznański festiwal chórów chłopięcych jest kontynuacją imprez zapoczątkowanych w latach 60. XX w przez Jerzego Kurczewskiego – założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego. 10. edycja festiwalu miała miejsce w 2012 roku.
Źródło:”naszemiastopoznan”

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...