DON KICHOT w poznańskiej Operze

Spektakl DON KICHOT CZYLI FANTAZJA SZALEŃCA Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana można zobaczyć 18 i 19 września 2010, o godz. 19.00.

Inscenizacją i choreografią zajął się Boris Ejfman. Muzyką natomiast Ludwik A. Minkus.

Słowo od choreografa:

Nasze marzenia realizujemy w urojeniach i zderzenie tego sekretnego scenariusza z rzeczywistością może mieć tragiczny skutek.

Dla mnie postać Don Kichota jest ucieleśnieniem rycerskości rozumianej jako szlachetny czyn i ofiarna służba swojemu ideałowi ? jako ustawiczne wychwalanie damy oraz hołd jej składany.

Ten eksperymentalny obraz jest próbą znalezienia innej, kreatywnej drogi prezentacji klasycznego repertuaru baletowego. Nie jest to rekonstrukcja, nie chodzi o proste wzbogacenie klasyki, nie jest to również korekta dramaturgii w ramach tradycyjnego przedstawienia. Don Kichot, czyli fantazja szaleńca to próba stworzenia całkowicie nowego baletu, w którym sceny skomponowane za pomocą środków tańca klasycznego występują obok epizodów nowoczesnych pod względem koncepcji i plastyki. Tym sposobem powstaje szczególny efekt dramaturgiczny, propozycja nowej jakości estetyki i filozofii przedstawienia.

Szpital dla obłąkanych to rzeczywistość, w jakiej żyją bohaterowie naszego przedstawienia. Chory, któremu wydaje się, że jest Don Kichotem, stara się obdarzać ludzi dobrem i miłością. Czy jest oznaką choroby umysłowej? A przecież tak często za szaloną uważa się osobę, żyjącą według własnych praw i zawsze wierną zasadom moralnym. Czy zatem trzeba być obłąkanym, aby tworzyć dobro?

Boris Ejfman

Bilety:
parter i I balkon – 120 zł
II balkon – 90 zł
III balkon – 50 zł

sprzedaż, informacja:
tel. 61 65 90 280, 61 852 08 25
e-mail: bow@opera.poznan.pl

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...