ARMADILLO WOJNA JEST W NAS

Duński film z roku 2010 w reżyserii Janusa Metza przywodzi na myśl tylko Armagedon. Tylko że w tym wypadku Armadillo (taki zresztą brzmi tytuł oryginału) to nazwa wojskowej bazy operacyjnej w prowincji Helmand w południowym Afganistanie. Stacjonuje w niej zazwyczaj około 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy. O ich rozstaniu się z marzeniem, że wojna to chłopięca zabawa, opowiada film.

Rzeczywista premiera filmu miała miejsce 13 maja 2011.

Historia:
Wśród tych 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy są młodzi ludzie, traktujący wyjazd na wojnę niczym przygodę, test lub wyzwanie, któremu nie da się oprzeć. Jednak w trakcie półrocznego pobytu w bazie zarówno ich osobowość, jak i charakter ulegają gwałtownej zmianie. Do wyjazdu na wojnę pieczołowicie przygotowują się w domach, a na miejscu, podczas dyżurów nocnych, oglądają na laptopach filmy porno i niczym mali chłopcy rozkoszują się życiem w żołnierskim plutonie.
Jednak ich spontaniczna brawura trwa krotko i gwałtownie się kończy. Podczas walk z Talibami jeden z nich zostaje ranny, a jego przerażona twarz dowodzi, że ta wojna wcale nie jest chłopięcą zabawą w bohaterów lub też zwykłą grą w paintball.
A wszystko dzieje się na oczach całego świata, który zdaje się nie reagować, przyjmując rolę niemego świadka wojennych zdarzeń.

Film trwa 100 min.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...