Zostaliśmy zaatakowani

A przypuścili na nas szturm lekarz, filozof oraz żołnierz, czyli maniacy teatru, którzy zapraszają na spektakl z udziałem Jacka Kawalca. W ten poniedziałek, 11 kwietnia 2011 o godz. 20:30 będzie się można z nim wybrać w podróż po meandrach uzależnienia. Monodram do obejrzenia w auli nr 004 w poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstrwa.

Jak to było?

Trzech znajomych notorycznie podróżowało do stolicy, aby oglądać najciekawsze propozycje warszawskich teatrów. Podczas jednej z takich wypraw zdecydowali: dlaczego nie spróbować ściągnąć tych niezwykłych przedstawień do Poznania? Zaoszczędzimy nasz czas, a naszą pasją będziemy mogli podzielić się z innymi. Tak zrodziła się idea teatromaniaka. Maciej Burzyński, Marcin Pogoński oraz Robert Witosław postawili sobie za cel przenieść swoje „teatralne wojaże” do Poznania. Rozpoczeli od „Wieczoru kabaretowego Emiliana Kamińskiego”, który 28 marca zagościł w WSNHiD.

Spektakl

Monodram pt. „Ta cisza to ja” J. J. Należytego zabiera widza w świat uzależnienia ? uzależnienia od aktorstwa i uzależnienia od alkoholu. Bohaterem spektaklu tylko pozornie jest aktor Kuba ? tak naprawdę pierwsze skrzypce gra tu alkohol, który w sposób bezlitosny przejął kontrolę nad życiem Kuby. Kuba to postać barwna, inteligentna, pełna ironii, groteski i gorzkiego żartu. Z jednej strony przypomina postać z dramatów Becketta, z drugiej ? estradowego komika. Bawi i wzrusza. Pokazuje, że każdy nałóg to próba zapełnienia pustki po czymś ważnym, czego naprawdę w życiu brak.

Płynie z tego monodramatu kilka bardzo ważnych przesłań. Naprawdę polecam – mówi teatromaniak Marcin Pogoński.

O spektaklu napisali:

” Monodram „Ta cisza to ja…” przedstawia historię człowieka, który przed laty miał przed sobą ogromne możliwości, mógł wspiąć się na szczyt, ale za butelką podążył na dno, z którego nie ma już odwrotu. W roli pijaka opowiadającego swoją historię występuje Jacek Kawalec, dotychczas niewielu osobom kojarzący się z teatrem. (…) teraz niespodziewanie daje się poznać z zupełnie innej strony. Jako alkoholik, zmęczony życiem i nałogiem, zaskakuje, wzrusza i bawi, znakomicie radząc sobie z największym aktorskim wyznaniem, jakim jest monodram (…).”
„Teatr w butelce” Agata Grabau
Przegląd nr 46/22.11

” (…) Przedstawienie Teatru Kamienica wciąga od pierwszej chwili. (…) bohater, który na własne życzenie stoczył się na dno, aktorską erudycją stara się zagłuszyć kolejne paroksyzmy bólu. Aktorem i alkoholikiem jest się do końca życia – wyznaje Kuba, więzień obu nałogów. (…) Brudny i rozczochrany Kuba (…) w niczym nie przypominał wizerunku, jaki Jacek Kawalec wypracował sobie telewizyjnymi „Randkami w ciemno”, serialami (…). Złożona, wielowarstwowa rola Kuby przemieniła go z gwiazdora w aktora (…).”
„Z gwiazdora – w aktora” Janusz R. Kowalczyk
Rzeczpospolita nr 262

Bilety:

60 zł do nabycia w CIM, salonach Empik i na ebilet.pl.

Więcej informacji udziela:

Anna Misztak
a.misztak@imbiria.com
502 251 821

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...