ZŁOTE ZAMKI MFFD OFF CINEMA

W sierpniu Dyskusyjny Klub Filmowy ?Klatka? zaprasza na przegląd filmów nagrodzonych Złotymi Zamkami podczas ostatnich czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA.

?Kredens? Jacoba Dammasa (Złoty Zamek 2008)
1.08. g. 19 Sala Audiowizualna
/ wstęp wolny
Po przyjeździe do Wrocławia Jacob Dammas, Duńczyk, którego matka jest Polką, odwiedza miejsce, gdzie pod koniec lat 60., przed przymusową emigracją z uwagi na żydowskie pochodzenia, mieszkała jego matka wraz ze swoim ojcem. Rozmawia z ich byłymi sąsiadami, kierowany jest pod kolejne adresy, a wszystko po to, by odnaleźć rodzinną pamiątkę sprzed lat ? tytułowy kredens.


?Sonia i jej rodzina? Danieli Rusnakovej (Złoty Zamek 2009)
8.08. g. 19 Sala Audiowizualna
/ wstęp wolny
Opowieść o cygańskiej, wielopokoleniowej rodzinie, która żyje w skrajnych warunkach, w rozwalającym się budynku w slumsach. ?Ten film jest zrealizowany bardzo cierpliwym okiem. Autorka przez dwa lata była z tymi ludźmi i traktuje tych ludzi po ludzku. To nie jest chłodne oglądanie. Nie jesteśmy w ogrodzie zoologicznym, jesteśmy wśród ludzi, którzy zmagają się ze swoim losem i sobą samym” ? powiedział Maciej Drygas, reżyser, jeden z ważniejszych współczesnych polskich dokumentalistów.

?Wycieczka? Bartosza Kruhlika (Złoty Zamek 2010)
22.08. g. 19 Sala Audiowizualna
/ wstęp wolny
13-letnia Asia wyrusza na kolejną wycieczkę ze swoim dziadkiem. Dziadek uczy ją jazdy na skuterze, pokazuje uroki przyrody. Ma jej też coś do powiedzenia…


?Kiedyś będziemy szczęśliwi? Pawła Wysoczańskiego (Złoty Zamek 2011)
29.08. g. 19 Sala Audiowizualna
/ wstęp wolny
Historia Daniela ? młodego chłopaka ze świętochłowickich Lipin, który marzy o nakręceniu własnego filmu. Krąży więc po okolicy z wyposażoną w kamerę komórką, nagrywa sąsiadów, urządza oficjalny casting do swojej produkcji. W domu czeka na niego babcia ? kochająca, oddana, ale też potrafiąca przywołać wnuka do porządku. W filmie wątek indywidualnego dążenia do samorealizacji splata się z historią o rodzinnym przywiązaniu. Tło stanowi portret Lipin ? nie tak przygnębiających, jak z początku mogłoby się wydawać.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...