20 sierpnia, czyli dziś, my, poznański serwis kulturalny poKULTURE.pl, przychodzimy na świat. Robimy to w mniejszych lub większych bólach. W tym samym czasie poznański Zamek, spokojnie bez żadnych porodowych dolegliwości, obchodzi swoje 100-lecie. Jako redakcja zapraszamy do przypatrzenia się trochę naszemu sławnemu jubilatowi.
Sierpniowo
Z okazji 100-lecia Zamku w sierpniu odbywały się, odbywają się i jeszcze przez jakiś czas odbywać się będą imprezy towarzyszące związane w większości z historią dawnego zamku cesarskiego, a także koncerty i spektakle za przysłowiowe ” sto groszy”. Program artystyczny i teatralny jest tu naprawdę bogaty. W końcu nie co dzień kończy się sto lat. Staruszek Zamek zaprasza wszystkich, i małych i dużych, do świętowania.
Wystawowo
Spokojny wystawowy początek: w sierpniu można oglądać trzy wystawy, które umożliwią poznanie historii Zamku – mówi Janusz Pazder, zamkowy historyk sztuki – Ekspozycje będą czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11.00 do 19.00 do końca sierpnia. Choć tak naprawdę jedynym wyjątkiem jest tu prezentacja w Holu Parterowym ? ta czynna będzie do 23 sierpnia. Wstęp na nie jest oczywiście wolny. A jakie to wystawy?
- W Holu Wielkim można obejrzeć kilkanaście plansz ilustrujących poszczególne etapy w historii zamku. Jest tu Wilhelm II zwiedzający budowę i Józef Piłsudski odbierający defiladę. Ale to nie wszystko. Bowiem przypomnieć sobie można także działalność Pałacu Kultury i poznać rozmaite informacje o II wojnie światowej i okresie powojennym, kiedy Zamek był siedzibą władz miejskich. Wszystko to na zdjęciach, których dwoma cechami wspólnymi są: po pierwsze uwiecznienie na każdym z nich Zamku, a po drugie obecność za każdym razem ludzi, często anonimowych, którzy przez 100 lat również tworzyli historię tego miejsca.
- W Holu Kolumnowym zobaczyć można fotografie Stefana Ulatowskiego (1881-1959), który w swoim czasie sportretował cały nieomal Poznań. Zdjęcia Zamku wykonał w 1929 roku i udało mu się pięknie ukazać majestatyczną i malowniczą sylwetkę budowli oraz niezwykłe pierwotne wnętrza. Co ciekawe: na fotografiach tych nie ma postaci ? ważne tam są tylko nieme obiekty, które dzięki wizji artysty ożywają wręcz i opowiadają o wyglądzie i klimacie Zamku sprzed wojennej przebudowy. Wszystkie zdjęcia zostały zreprodukowane i prezentowane są wraz z komentarzem.
- Natomiast w przestrzeni Galerii Fotografii ?pf? prezentowane są pamiątki związane z dawną siedzibą cesarza Wilhelma II. Wystawę otwiera akwarela namalowana przez cesarzową Augustę Wiktorię. Można zobaczyć także pojedyncze meble z rezydencji, marmurowe destrukty z zamkowej kaplicy i dużo, dużo innych rzeczy. Istnieje np. możliwość popatrzenia w twarz Krzyżakowi z wieży zegarowej. Zainteresowanych wojenną przebudową zaskoczą z pewnością oryginalne projekty architektoniczne. Niezwykłe będą też betonowa płyta z podpisem Felka Okupnika z 1944 roku i drewniany stopień z inskrypcją Franciszka Kelma z 1909 roku.
Koncertowo
20 sierpnia, właściwe urodziny: zacznijmy od koncertów, bo to one o godzinie 21.00 rozpoczną obchody. Janusz Pazder mówi: na Dziedzińcach Różanym i Zamkowym zaprezentują się m.in. Compagnie Thor, Ton und Kirschen Theater i Bajzel. Natomiast na końcu wystąpi zespół Elbicho, którfy w Hiszpanii uważany jest za jeden z najbardziej nowatorskich zespołów grających muzykę opartą o flamenco.
Filmowo
Warto także wspomnieć o premierze filmu ?Dzielnica zamkowa? Grzegorza Grześkowiaka, która odbędzie się 22 sierpnia – informuje dalej Janusz Pazder. Film to historia całej dzielnicy zamkowej i samego wnętrza zamku. Będzie też prawdziwa gratka dla miłośników kinomatografii – po projekcji będzie możliwość spotkania się z twórcą filmu.
Przewodnikowo
W każdą środę wakacji i nie tylko istnieje możliwość zwiedzania Zamku z przewodnikiem od godziny 18.00. W sobotę 21 sierpnia natomiast ciekawostka: o godzinie 22.00 będzie można obejrzeć go także nocą.
Albumowo
W lipcu ukazał się album z pocztówkami pt. „Zamek cesarski”. Przygotował go nie kto inny, tylko Janusz Pazder. Jest to kolejna pozycja z cyklu „Poznaj Poznań” Wydawnictwa Święty Wojciech. Album można kupić w kasie Zamku w cenie: 29,90 zł.
Pocztówkowo
Z okazji 100-lecia zamku wydano dokładnie cztery pocztówki, jedną na każde 25 lat. Na pocztówkach tych można zobaczyć detale dekorujące elewacje Zamku. Je również można nabyć w kasie Zamku.
Fajerwerkowo
Uwiecznieniem obchodów 100-lecia poznańskiego Zamku będzie pokaz sztucznych ogni, który będzie miał miejsce po koncertach około godziny 22.30.