Zamek Poznański 1929

W CK Zamek do 31 sierpnia ma miejsce wystawa zdjęć wybitnego poznańskiego fotografika Romana Stefana Ulatowskiego, który uwiecznił dawny zamek cesarski na wielu zdjęciach w 1929 roku.

Roman Stefan Ulatowski, Widok z Wieży Górnośląskiej, 1929

Dopiero podczas oglądania prac Romana Stefana Ulatowskiego można zdać sobie sprawę, że zamek istnieje już 102 lata. Oraz że był to zamek dla Cesarza Niemiec, a nie Polaków. Fotografie uwieczniają dawny wystrój zamku, który obecnie jest Centrum Kultury ?Zamek?.

Roman Stefan Ulatowski, Sala tronowa, 1929

Na zdjęciach znajdują się klatki schodowe, korytarze, wnętrza sali tronowej i prywatnych pomieszczeń. Są to o tyle istotne prace, ponieważ podczas II wojny światowej wystrój zamku został totalnie zmieniony. Dlatego też zdjęcia Romana Stefana Ulatowskiego są o tyle istotne, że pokazują jak wyglądał zamek przed wojną, gdy był jeszcze młodą budowlą.

Wstęp darmowy, więc tym bardziej warto, zwłaszcza że na zdjęciach oglądamy to samo miejsce, w którym się jest. Dlatego można się zastanowić nad samą istotą zmian, trwałości i przemijania. Akurat na chwilę refleksji.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...