Zagadkowe kino

W piątek, 25 listopada 2011 o godz. 20.00, w Kinie Orbis Pictus na ul. Bułgarskiej19 w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy seans. Do ostatniej chwili nikt, kto się na niego wybierze nie będzie wiedział jaki film za chwilę obejrzy. Tajemnicą pozostanie nazwisko reżysera, aktorów, a nawet autora muzyki. Wiadomo tylko jedno – w tym filmie ktoś popełni morderstwo.

Pytaniem do publiczności będzie ? kto to zrobił. Każdy z widzów wcieli się w rolę detektywa (stosowne kostiumy i rekwizyty zdecydowanie mile widziane). Trzeba zwracać uwagę na każdy gest, każdy wypowiedziane słowo. Wszystko: mowa ciała, czy jakiś fałszywy ruch, może zdradzić tożsamość mordercy.

Mówią organizatorzy:

Mateusz Witczak: Inspiracją dla nas było Secret Cinema. Jest to kinowe zjawisko, które powstało w 2007 r. w Londynie. Jego idea polega na przywróceniu seansowi filmowemu rangi wydarzenia, a nie tylko przyjemnego spędzenia wieczoru. Ich projekcje odbywają się regularnie, jednak widzowie nigdy nie wiedzą na jaki film idą. Niemal do ostatniego dnia nie wiedzą nawet gdzie. Pocztą elektroniczną zostają do nich przesłane wskazówki, np. dotyczące tego jak powinni się ubrać i zachowywać. Twórca Secret Cinema, Fabien Riggal, powiedział nawet: interesuje mnie ponowne przeżywanie kina tak jak w dzieciństwie. Wszystko wtedy wydawało się dużo większe i o wiele bardziej tajemnicze. Nasz seans jest oczywistym nawiązaniem do tego. Widzowie wiedzą tylko, że zobaczą film, w którym ktoś popełnia morderstwo. Żadnych więcej szczegółów. W odpowiednim momencie przerwiemy na moment projekcję i zbierzemy sugestie od naszych gości ? kto mógł zabić. Po zakończeniu filmu i ostatecznym rozwikłaniu zagadki odpowiednio najlepszego detektywa nagrodzimy.

Magdalena Modestowicz:
By podgrzać atmosferę i uchylić rąbka tajemnicy, od połowy miesiąca w Internecie, na naszej stronie i w profilach na portalach społecznościowych, zamieścimy serię krótkich filmowych zapowiedzi. Za ich pomocą postaramy się wprowadzić widzów w atmosferę czekającą na nich na sali kinowej. Pojawi się w nich załoga Kina Orbis Pictus i nasi przyjaciele w bardzo niecodziennych rolach. Nie chciałabym na razie zdradzać wszystkiego, powiem tylko, że już po obejrzeniu pierwszej z tych produkcji będzie można domyślić się, jaki gatunek filmowy zaproponujemy tego listopadowego wieczoru.

Alicja Jankiewicz: Był lipiec. Oglądaliśmy ze znajomymi klasyczny kryminał, ?Podwójne ubezpieczenie? Billy Wildera, z 1944 r. Właśnie wtedy wpadłam na pomysł, że przecież każdy z nas chciałby poczuć się przez chwilę jak prywatny detektyw. Rozwiązywać nierozwikłane zagadki, tropić tajemniczego mordercę. Zapytałam znajomych: a co gdyby umożliwić to naszym widzom? ?Seans zagadka? pozwoli każdemu wcielić się w rolę detektywa i przed zakończeniem filmu na podstawie zdobytych już podczas seansu dowodów, odgadnąć, kto jest mordercą. Mamy nadzieję, że dodamy dreszczyku niepokoju do zwykłej projekcji w kinie.

Oto pierwsza część filmu promującego ?Seans zagadkę?:
http://www.youtube.com/watch?v=dff_lxB_mss.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...