Z duchem w kinie

W kolejnym spotkaniu z cyklu Piwnica Duchowa w poznańskim Klasztorze Karmelitów Bosych na ul. Działowej 25 we wtorek, 26 kwietnia 2011, o godz. 19.00 zobaczyć będzie można kolejny seans w Kinie Duchowym. Będzie to film Ingmara Bergmana pt. ?Goście Wieczerzy Pańskiej?. Wprowadzenie ? prof. Bronisława Stolarska, prowadzenie ? Wanda Różycka Zborowska. Wstęp wolny.


?Goście Wieczerzy Pańskiej?

Tytuł szwedzki brzmi: Nattvardsgästerna). Jest to film fabularny z 1963 roku i druga część ?trylogii pionowej” Ingmara Bergmana. Oprócz niej w skład tej trylogii wchodzą: ?Jak w zwierciadle? (Såsom i en spegel, 1961) i ?Milczenie? (Tystnaden, 1963).

Historia

Film, zrealizowany w równie ascetycznej formie co ?Jak w zwierciadle?, kontynuuje rozważania reżysera nad naturą relacji pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Akcja filmu zamyka się w jednym dniu, zaś dominującymi scenografiami są dwa wiejskie kościoły oraz szkolna sala. Głównymi postaciami dramatu, podmiotami duchowych rozterek są pastor Tomas Ericsson, rybak Karin Persson i samotna nauczycielka Märta Lundberg, kochanka pastora. Film porusza zagadnienia utraty wiary tak w Boga, jak i sens świata pełnego przemocy, oraz miłości tak do Boga, jak i do bliźniego. Bohaterowie ciężko doświadczani „milczeniem Boga” podejmują w efekcie skrajnie różniące się decyzje. ?Goście Wieczerzy Pańskiej? jest filmem przełomowym, który dzięki narracji bogato korzystającej ze zbliżeń oraz ujęć ludzkich twarzy stał się jednym z wyznaczników stylu Ingmara Bergmana.

Obsada:

Gunnar Björnstrand ? pastor Tomas Ericsson
Ingrid Thulin ? Märta Lundberg
Gunnel Lindblom ? Karin Persson
Max von Sydow ? Jonas Persson
Allan Edwall ? Algot Frövik
Kolbjörn Knudsen ? Knut Aronsson
Olof Thunberg ? Fredrik Blom
Eddie Axberg ? uczeń Johan Strand

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...