XXXV Międzynarodowy Festiwal Poetycki

We wtorek w Poznaniu rozpoczał się 35.Międzynarodowy Listopad Poetycki. W tym roku Kacper Płusa z Pabianic został laureatem Nagrody Literackiej przyznanej już po raz trzydziesty przez redakcję „Głosu Wielkopolskiego”. Przyniósł mu ją tomik „Ze skraju i ze światła”. Jury pod kierownictwem Krzysztofa Karaska nagrodziło młodego twórcę „za odrębność poetyki na tle młodej liryki polskiej. To poeta młody, ale dojrzały, a jego poetyka jest wypracowana. Świat jego poezji to rzeczywistość bezpośrednio załamana o rozpoznawalnej, wyraźnej osobowości artystycznej”. Wręczenie nagrody obyło się w Muzeum-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny w Poznaniu w środę 7 listopada o godzinie 15 i uświetniło 35. Międzynarodowy Listopad Poetycki.
Jest to jedna z najważniejszych imprez literackich w Polsce. Potrwa do 9 listopada. Złożyły się na nią m.in. spotkania autorskie, koncerty, czytanie wierszy Władysława Broniewskiego, warsztaty literackie i lekcje poetyckie w szkołach i domach kultury. Spodziewany jest przyjazd 20 gości zagranicznych z 12 krajów. Pierwszy dzień przyniósł prezentację Koła Młodych przy Oddziale ZLP w Poznaniu, warsztaty literackie, turniej jednego wiersza dla autorów, którzy jeszcze nie mają własnego tomiku, koncert poezji śpiewanej Tomasza Bateńczuka i czytanie wierszy Władysława Broniewskiego. Listopad oficjalnie został zainaugurowany spotkaniem w Sali im. Lubrańskiego UAM, maratonem poetyckim, koncertem rosyjskiego barda Vladimira Stockmana. Esej „Pukanie do wrót umysłu…poezją” wygłosi prof. Stanisław Kowalik. W samo południe rozpoczną się lekcje poetyckie w bibliotekach i domach kultury. O godzinie 15 jak donosilismy wręczono uroczyście Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, a na popołudnie zaplanowano „Zaduszki poetyckie” w wykonaniu Aleksandra Machalicy i tria jazzowego.
Czwartek to dzień kolejnych lekcji poetyckich i spotkań autorskich w kilkunastu miejscowościach Wielkopolski. W Poznaniu zaś wystąpi rosyjski bard Ewgen Malinovsky. Finałem poetyckiego festiwalu będzie w piątek spacer traktem cesarsko-królewskim.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...