XIII Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej

Festiwale muzyki pasyjnej i paschalnej zostały w Poznaniu powołane do życia przez Janinę Nowowiejską, pozostającą we wdzięcznej pamięci środowiska niestrudzoną propagatorkę kultury muzycznej, w tym zwłaszcza tej rodzimej. Twórczość inspirowana tematyką Męki Pańskiej, procesem przemijania, umierania i tajemnicą zmartwychwstania jest tak bogata, że starczyłoby jej na całe wieki festiwalowych wydarzeń. Docenił to bogactwo już Feliks Nowowiejski, tworząc tradycję wykonywania w kościołach Poznania i Wielkopolski muzyki pasyjnej i paschalnej w okresie Wielkiego Postu, będącej inspiracją do głębokiego przeżycia misterium paschalnego.
Jednym z założeń festiwalu jest odkrywanie i propagowanie polskiej muzyki pasyjnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki organowej Feliksa Nowowiejskiego. Każda edycja festiwalu jest oddzielnie tytułowana i poświęcona odrębnemu aspektowi problematyki pasyjnej, kierując odbiorcę ku odpowiednim dziełom muzycznym. Tegoroczne motto brzmi ?W ręce Twoje …?
Tegoroczny festiwal jest szczególnie nastawiony na młodych twórców i wirtuozów. Program koncertu inauguracyjnego wypełni ?Passio? Dariusza Przybylskiego wykonane przez zespół wokalny ?Phoenix 16? w Berlina. Repertuar recitali organowych i koncertów kameralnych obejmuje dzieła patrona Towarzystwa, Feliksa Nowowiejskiego oraz prawykonania współczesnych utworów młodych twórców poznańskich (m.in. Rafała Zapały, Katarzyny Taborowskiej – Kaszuby). Dopełnieniem programu będą koncerty kameralne, odbywające się w uroczych kościołach podmiejskich z udziałem młodych artystów prezentujących wokalną i instrumentalną muzykę oddającą klimat okresu pasyjnego. Założenie owego nurtu ?podmiejskiego? jest następujące: ?muzyka przychodzi do Ciebie ? nie musisz jej daleko szukać?.
Koncert finałowy wypełnią dzieła J.S. Bacha, A. Paerta i G. Bryarsa w wykonaniu Marii Rozynek, Bartłomieja Rajpolda i Andreasa Lipovskiego oraz orkiestry L?Autunno pod dyr. Adama Banaszaka. Szczegółowy program przedstawiamy na stronie: www.towarzystwo.nowowiejski.pl

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...