Wykładowo o walizce

W niedzielę, 9 października 2011, o godz. 13.00 w Auli Artis Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych I Dziennikarstwa na ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 w Poznaniu, odbędzie się wykład „Capa, Chim, Taro i ich hiszpańskie negatywy” z prezentacją multimedialną pt. „Meksykańska walizka”, który poprowadzi Cynthia Young z Nowego Jorku. Wstęp wolny. Tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego. Wstęp wolny.

O nieprawdopodobnym znalezisku, czyli walizce pełnej negatywów, słuchy chodziły już w 1995 r., lecz dopiero w 2007 r. trafiła ona do International Center of Photography w Nowym Jorku. Okazało się, że to naprawdę walizka Roberta Capy, którą zostawił w swoim paryskim studiu, gdy w 1939 r. opuszczał Europę. Miała zawierać jego negatywy z okresu wojny w Hiszpanii. Capa do śmierci był przekonany, że zaginęła na zawsze.

Nie wiadomo, jak walizka trafiła do meksykańskiego ambasadora przy francuskim rządzie Vichy, gen. Francisca Aquilara Gonzáleza, w każdym razie to z nim pojechała do Meksyku. Tamtejszy klimat doskonale zakonserwował jej zawartość, która przeszła najśmielsze oczekiwania: trzy pudła ze 126-cioma rolkami nie tylko Roberta Capy, ale także Gerdy Taro, jego towarzyszki życia (w latach 1934-37), oraz przyjaciela, Davida Seymoura zwanego Chimem (od jego polskiego, oryginalnego nazwiska Szymin); dwie rolki przypisano Fredowi Steinowi.

Większość z odzyskanych 4300-tu zdjęć zrobiono w Hiszpanii w 1936 r. i choć nie ma wśród nich legendarnej fotografii Capy, przedstawiającej padającego żołnierza. Stanowią jednak ogromną dokumentację codziennego życia partyzantów, częściowo również i obozów jenieckich.

Specjaliści nowojorskiego International Center of Photography, instytucji – co istotne -założonej przez brata Roberta Capy, Cornella, wywoływali negatywy klatka po klatce. Efekt po raz pierwszy pokazano publiczności dopiero 24 września 2010 r., na wystawie prezentowanej do 8 maja 2011 r. Jej kuratorem była Cynthia Young, opiekunka całego projektu „meksykańska walizka”.

Informacje:

  • Kurator wykładu w Poznaniu: Monika Piotrowska,
  • Współpraca: Elżbieta Król,
  • Współfinansowanie: Miasto Poznań,
  • Współpraca: DocArtForum,
  • Współorganizacja: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...