WPP 2010

W tym roku wystawa tego najważniejszego konkursu branżowego fotografów pracujących dla prasy z całego świata znowu odbędzie się w Zamku w dniach od 28 kwietnia do 20 maja 2011. Wernisaż odbędzie się w środę, 27 kwietnia 2011, o godz. 19.00, a zdjęcia będzie można oglądać w salach: 102, 103 i 104. Wystawa będzie czynna również w poniedziałki.

W Zamku od kilku już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę ? poznańska publiczność może oglądać najlepsze prasowe fotografie świata zaledwie tydzień po światowej premierze w Oude Kerk w Amsterdamie. Ekspozycja jest pokłosiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 10 kategoriach. Jedna z wyróżnionych prac uzyskuje tytuł ?Zdjęcia roku?. Fotografią roku 2010 został wstrząsający portret 18-letniej Bibi Aishy, Afganki, ukaranej przez męża obcięciem nosa i uszu. Wykonała ją Jodi Biber z RPA dla ?Time?a? (nagrodzone zdjęcie znalazło się na okładce magazynu 1.08.2010 roku). To zdjęcie ? mówi jedna z jurorek, Ruth Eichhorn ? niesie niezwykle mocne przesłanie do świata, którego połowę mieszkańców stanowią kobiety, że część z nich wciąż żyje w trudnych warunkach, znosząc brutalne traktowanie. Rafał Milach (laureat WPP 2008) w Tygodniu Powszechnym stwierdza: Po raz pierwszy od kilku lat nie mam wątpliwości co do wyboru zdjęcia roku. Obraz dramatyczny, symboliczny i przerażający w swojej ciszy i spokoju. Ma w sobie wszystko, co zawiera dobra fotografia: prostotę, klarowność przekazu, emocje i dobra konstrukcję.

W 2010 roku na konkurs wpłynęła rekordowa ilość zdjęć: 108.059. Nadesłali je autorzy ze 125 krajów świata. Wśród nagrodzonych jest dwóch Polaków: Filip Ćwik z agencji Napo Images, który dostał nagrodę za fotoreportaż o polskiej żałobie narodowej po katastrofie w Smoleńsku (III nagroda w kategorii ludzie i wydarzenia) oraz Tomasz Gudzowaty nagrodzony za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku (II miejsce w kategorii sport).

Podobnie jak w ubiegłym roku jury WPP przyznało specjalne wyróżnienie pracy amatorskiej, które trafiło do jednego z górników uwięzionych przez 69 dni w kopalni San José w Chile.

Bilety:
8, 10 zł, grupowy powyżej 20 osób – 6 zł.

x

Zobasz także

ICH CZWORO Gabrieli Zapolskiej

26 maja w Teatrze Wielkim podwójna dawka spektaklu „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. Na ...