Tzadik Poznan Festival

Stowarzyszenie M U L T I K U L T I zaprasza na TZADIK POZNAŃ FESTIVAL 2015 [24, 25, 26, 27 września 2015] Sklepy cynamonowe ? spektakl teatralny Sztetl Quartet Krzysztof Dys plays Mordehaj Gebirtig Koby Israelite Trio Piotr Mełech, Marcin A. Steczkowski, Marcin Jadach, Michał Kasperek plays Mordehaj Gebirtig Andrzej Titkow Kapela Brodów ? MUZIKAIM Evan Ziporyn, Wacław Zimpel, Krzysztof Dys, Hubert Zemler to tylko niektóe imprezy tegoro9cznego Tzadikpoznanfestiwal. Program festiwalu podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Tzadik muzyczny, jak co roku prezentował będzie czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej. Obok koncertów uznanych formacji, jak co roku przygotowaliśmy projekty, przygotowywane specjalnie na nową edycje festiwalu. Sześć koncertów, w tym dwa premierowe, które powstają na zamówienie Tzadik Festival.
Tzadik filmowy 2015 to przegląd filmów prezentowanych i nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ?Żydowskie motywy? 2015 połączony ze spotkaniami z wybranymi twórcami, tak jak to było w latach poprzednich, np. w 2012 po prapremierowej projekcji filmu ?Szukając gwiazd?, na podstawie wojennego opowiadania Marka Hłaski odbyło się spotkanie z reżyserem, Filipem Luftem. W tym roku gościć będziemy Andrzeja Titkowa, scenarzystę, reżysera i producenta filmów dokumentalnych oraz fabularnych i twórców filmu ?Wieczorem patrząc na księżyc / Watching the Moon at Night? ? Joannę Helander i Bo Perssona. Wszystkie pokazy poprzedza prelekcja kuratora festiwalu filmowego, Piotra Foreckiego.
Tzadik Poznań Festival [nowa tradycja żydowska] odbywa się już po raz ósmy. Przypomnijmy ? podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. JOHN ZORN ze swoim kwartetem Masada i pianistą URI CAINEM (w składzie specjalnie przygotowanym na ten festiwal ? i po raz pierwszy w Europie!), JAMIE SAFT Trio, francuski kwartet ZAKARYA (2007), formacje z Izraela: YAIR DALAL ? BandOrient oraz ALBERT BEGER NEW QUARTET (2008), kwartet FELDMAN/ COHEN/ CAINE/ PEROWSKY, trio RASHANIM, Joe MCPHEE, LA MAR ENFORTUNA (2009), TIM SPARKS i YVES WEYH (2010), Undivided & Perry Robinson (2011). Nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską ? byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami SHOFAR i CUKUNFT, formacje The TRANSGRESS, YAZZBOT MAZUT, ENTEROUT TRIO, klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski ? IRCHA PNEUMATIC z gościnnym udziałem Joe McPhee, Daktari, Żydowski Surf czy Meadow Quartet.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...