Turystycznie w Teatrze Nowym

W piątek, 30 grudnia 2011, o godz. 19.15 na Scenie Nowej Teatru Nowego, do której wejście znajduje się w zaułku Krystyny Feldman, miejsce mieć będzie premiera spektaklu zatytułowanego: ?Turyści? w reżyserii Leny Frankiewicz. Trwa on półtorej godziny, grany jest bez przerwy i opowiada o śnie, jaki śni się każdemu mroźną zimową nocą, czyli wakacjach w luksusowym kurorcie.

W śnie widzimy nieskazitelny błękit nieba, złocisty piasek, szmaragdową wodę, a do tego szwedzki stół, napoje bez ograniczeń, animowane rozrywki i opiekę rezydenta. Słowem – all inclusive, albo wakacje w raju.

I faktycznie raj można sobie sprawić w biurze podróży, a jeśli nawet rzeczywiste barwy odbiegają nieco od retuszowanych fotografii w prospektach, to przecież i tak są żywsze od szarości europejskiej zimy. Za cenę zaobrączkowania barwną bransoletką stajemy się pełnoprawnymi uczestnikami hotelowo-plażowego życia w otoczeniu… No właśnie w otoczeniu czego? Co znajduje się poza bramą naszego ośrodka? Jak wygląda egzotyczny kraj poza granicami turystycznego szlaku? Kim są jego mieszkańcy?

Spektakl

Bohaterowie ?Turystów? Magnusa Dahlströma wybierają się na beztroskie wakacje w egzotycznym kurorcie. Oczekują słońca, rozrywki i wypoczynku. Planują beztroskie korzystanie z oferty „all inclusive”. Nie mają pojęcia, że los przygotowuje dla nich niespodziankę, jakiej nie wymyśliłoby najbardziej pomysłowe biuro podróży. Życie ? przewrotny animator świata ? zaprosi ich do ryzykownej gry.

Autor utworu pochodzi ze Szwecji, zadebiutował w 1986 roku powieścią ?Kosz na śmieci?, największe natomiast uznanie zyskał pisząc sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Były to m.in.: ?Palnik?, ?Porywacz? czy ?Rozżarzone żelazo?. W Polsce sztuki Magnusa Dahlströma nie były dotychczas wystawiane.

?Turyści?, w tłumaczeniu Dominiki Góreckiej, ukazali się w Polsce dzięki ?Antologii nowego dramatu szwedzkiego? wydanego w 2010 roku przez wydawnictwo ?Panga Pank?.

O przygotowaniach do premiery reżyserka, Lena Frankiewicz, mówi: Pracujemy nad tematem, który dotyczy wszystkich nas – skąd się bierze STRACH i co z nami robi. Żeby podjąć taki dyskurs i wysłać wspólny komunikat do widza, (co jest dla nas w tej pracy najistotniejsze) ustawicznie „rozbabrujemy” swoje organizmy, wyciągając z nich lęki, obsesje i paranoje. Bywa to bardzo zabawne, ale niekiedy piekielnie bolesne.

Obsada:

  • Popielata blondynka: Edyta Łukaszewska
  • Ciemnowłosa kobieta: Gabriela Frycz
  • Mężczyzna w okularach: Cezary Łukaszewicz
  • Mężczyzna atletyczny: Mariusz Zaniewski, dla którego jest to debiut na scenie Teatru Nowego.

Bilety:
Normalny 50 zł i ulgowy 30 zł.

W styczniu 2012 ?Turystów? będzie można zobaczyć w dniach: od 3 do 8 i 31.
Ponoć rok 2012 ma w Nowym obfitować w premiery.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...