W Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02) w czwartek, 16 lutego 2012, o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: TEKSTURA DESIGNU, czyli mowa będzie o projektowaniu książek i książkach o projektowaniu. Poprowadzi je Magda Popławska, a gościem będzie Piotr Rypson, autor książki ?Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919?1949″. Wstęp wolny.
?Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919?1949″
Więcej niż plakat, czyli polska tradycja projektowania graficznego w formie okładek, plakatów, czasopism czy znaczków ? przywrócona współczesnym odbiorcom przez krytyka i historyka sztuki, który wkracza w codzienność Polski z czasów wojennych i międzywojennych. Język wizualny z obszarów kultury, polityki oraz gospodarki. Jak czytamy na stronie wydawnictwa ?Karakter?: od prac lewicowych propagandzistów przez reklamy różnych dziedzin przemysłu do zaskakujących kuriozów, jak fotomontaż na okładce tomiku poezji polskich faszystów.
Piotr Rypson
Urodził się w 1956 r. w Warszawie, krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, specjalista w dziedzinie edukacji elektronicznej. Studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naczelny pisma artystycznego ?Obieg? w latach 1990?94. Główny Kurator Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (1993?1996). Wykładowca gościnny Rhode Island School of Design w Providence, USA (1993?99). Autor sześciu książek ? m.in. Piramidy, słońca, labirynty (2002), Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku (2000), oraz licznych artykułów, esejów i recenzji drukowanych w Polsce i za granicą. Współpracuje z magazynem ?Piktogram?.
TEKSTURA DESIGNU
Cykl comiesięcznych spotkań w Galerii Miejskiej ?Arsenał? w Poznaniu, poświęcony książkom i czasopismom, pracy rąk i niezapomnianym technikom druku. Projektantom oraz ilustratorom. Typografii zdyscyplinowanej, jak i tej nieujarzmionej. Organizatorów interesuje rozwój w dziedzinie projektowania publikacji oraz różne sposoby kreowania jej ?tożsamości?. Przyglądają się społecznym aspektom funkcjonowania pozycji wydawniczych, w tym ich funkcjonowaniu na rynku oraz w kontekście politycznym.
Spotkanie 16 lutego 2012
Będzie obecny na nim autor, a dyskutować będzie można o książce oraz o prezentowanej przez nią sztuce projektowej, jej inspiracjach, oddziaływaniu oraz żywotności.