Teatr w sierpniowy piątek

Uwaga: w ten wakacyjny piątek wszyscy będziemy mogli zobaczyć spektakl teatralny. 19 sierpnia 2011, o godz. 22.00 bowiem w Starej Gazowni w Poznaniu, w ramach Festiwalu Raport, odbędzie się przedstawienie poznańskiego Teatru ósmego Dnia zatytułowane: ?Arka?. Jest ono przygotowane w całości ? łącznie z reżyserią i scenariuszem – przez wykonawców. Wstęp wolny.

?Arka? Teatru ósmego Dnia – fot. I. Wysocka

?Arka? wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek ? wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfująca ku wybrzeżom Florydy.

O ?Arce? mówi aktorka Ewa Wójciak:
Dla bohaterów spektaklu, wędrowców jest ona na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Informacje:
Scenariusz i reżyseria: zespół Teatru ósmego Dnia
Scenografia: Jacek Chmaj
Muzyka: Arnold Dąbrowski
Aktorzy: Ewa Wójciak, Halina Chmielarz, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Tomasz Jarosz, Marcin Kęszycki, Andrzej Majos, Miłosz Michalak, Przemysław Mosiężny, Tomasz Michniewicz, Jacek Nowaczyk, Janusz Stolarski

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...