Szymborska z Warszawy i Leszna w Nowym

Teatr Powszechny w Warszawie wraz z Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie w Teatrze Nowym w Poznaniu na dużej scenie, która mieści się w pięknej secesyjnej kamienicy na ul. Dąbrowskiego 5, w poniedziałek, 12 marca 2012, o godz. 19.00 pokaże spektakl …?jesteś piękne ? mówię życiu?… wg Wisławy Szymborskiej. Jest to swoisty hołd złożony zmarłej 1 lutego poetce.

Fot. Andrzej Przewoźny

Faktyczna prapremiera spektaklu bowiem odbyła się 30 czerwca w zeszłym roku w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, kiedy pani Wisława jeszcze żyła i pewnie miała się dobrze. Jego premiera natomiast miejsce miała w Teatrze Powszechnym w Warszawie dużo później, bo 25 października tego samego roku. W sezonie 2011/2012 spektakl stał się przedstawieniem w repertuarze Teatru Powszechnego w Warszawie. Powstał on pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego ? Marka Woźniaka, a także Przewodniczącego Rady Miasta Leszna ? Tadeusza Pawlaczyka.

…?jesteś piękne ? mówię życiu?… wg Wisławy Szymborskiej

Tytuł spektaklu to fraza z wiersza Wisławy Szymborskiej:

Jesteś piękne – mówię życiu –
bujniej już nie można było,
bardziej żabio i słowiczo,
bardziej mrówczo i nasiennie.

W spektaklu trzy kobiety słowami wierszy noblistki próbują opisać świat w wymiarze kosmosu i mikrokosmosu. Spektakl to37 wierszy poetki pochodzących różnych okresów twórczości, które bardzo spójnie, pod względem dramaturgicznym oczywiście, złączone są w cudne, niejednoznaczne zjawisko, czyli mądrą i naprawdę piękną opowieść o życiu, którego każdy przejaw godny jest uwagi.

Informacje:

Czas trwania: 1 godz. i 30 min.
Adaptacja i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz.
Scenografia i kostiumy: Maciej Preser.
Muzyka: Stefano Bollani
Obsada: Joanna Żółkowska, która spektakl zainspirowała, Paulina Holtz i Anna Moskal.

Wiedziałem, że trzeba dobrać wiersze dla trzech kobiet. Ale chciałem też opowieść spiąć w klamrę: od narodzin przez miłość do śmierci. Skąd pomysł?? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź może dotyczyć inspiratora, potrzeby poezji, szukania w życiu metaforyczności, ucieczki od współczesności.

Waldemar Śmigasiewicz

Bilety:

Normalny – 60 zł i ulgowy – 40 zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...