Szaleństwo czardasza

Jutro, 10 grudnia 2010 o godz. 18:00 w ODK Słońce na os. Przyjaźni odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Królestwo Czardasza”. Wstęp bezpłatny.

Premiera filmu o światowej sławy cygańskim wirtuozie skrzypiec Milkoszu Deki Czureji i jego rodzinnym zespole „Tatra Roma?, połączona będzie z koncertem romskiego zespołu.

Urodzony w Niedzicy, a obecnie mieszkający w Poznaniu Mikosz Deki Czureja jest potomkiem słynnego rodu Czurejów – wybitnych romskich muzyków, którzy pod koniec XIX stulecia przywędrowali do Polski z Węgier, by osiedlić się na ziemiach polskich Karpat. Na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Romskiej w Monachium sam Jehudi Menuhin oczarowany niezwykłym talentem cygańskiego skrzypka z Polski, uhonorował go zaszczytnym mianem Króla Czardasza. Mikosz Deki Czureja kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne i przekazuje je swoim dzieciom występującym w rodzinnym zespole TATRA ROMA.

Film „Królestwo Czardasza” wyprodukowany został przez Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, a współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jego autorami są młodzi, ale doświadczeni filmowcy Oskar Jernas oraz Eryk Skotarczak. Autorzy filmu zafascynowali się nie tylko samą muzyką, ale również procesem jej tworzenia przez wielopokoleniową rodzinę. Emisją tego obrazu zainteresowana jest TVP Kultura, TVP Polania, Kino Polska oraz poznańska Telewizja WTK.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...