Święto Niepodległości w muzeum

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Etnograficzne oraz oddziały poza Poznaniem tj. Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum Zamek w Gołuchowie i Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie

w dniu 11 listopada będą otwarte w godzinach od 10.00 do 16.00.

Publiczność Muzeum Narodowego zapraszona jest na spacery tematyczne przygotowane z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości:

Kamuflaże wolności // godz. 10.15

Jak mówić o wolności? Bal, czapka frygijska, kotwica, fantastyczne wizje – pragnienie niepodległości polscy twórcy nie zawsze wyrażali w sposób bezpośredni. Nieraz tęsknota ta kryła się w powszechnych malarskich tematach – mitologicznych, biblijnych, symbolicznych. Podczas spaceru postaramy się Państwu opowiedzieć o dążeniach niepodległościowych zaszyfrowanych w dziełach XIX-wiecznych twórców.

prowadzenie: Kinga Sibilska
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, aleje Marcinkowskiego 9
wstęp w cenie biletu do Muzeum

Narodziny awangardy // godz. 11.30

Z próby wartości, jaką była wojna, a później odzyskanie niepodległości, polska sztuka wyszła z przekonaniem o potrzebie rozpoczęcia wszystkiego od nowa – inspirowano się i czerpano ze sztuki europejskiej; poszukiwano świeżych form artystycznych, stwarzających zupełnie nową rzeczywistość. Ten spacer ukazuje różnorodne oblicza polskiej „avant-garde”.

prowadzenie: Małgorzata Baehr-Ceranek
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, aleje Marcinkowskiego 9
wstęp w cenie biletu do Muzeum

Co z tą wolnością? // godz. 12.45

W sztuce współczesnej możliwość nieskrępowanej ekspresji stała się warunkiem niezbędnym do tworzenia. Od zawsze najwybitniejszym dziełom towarzyszył geniusz indywidualizmu, ale też pewna energia krytyczna, potrzeba twórczego sprzeciwu, która inspirowała rozwój. Podczas tego spaceru opowiemy, jak w sztuce walczono o wolność. W przestrzeniach poświęconych sztuce polskiej po 1945 r. porozmawiamy o niezależności tworzenia, o przekraczaniu granic tradycji artystycznej.

prowadzenie: Zuzanna Sokołowska
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, aleje Marcinkowskiego 9
wstęp w cenie biletu do Muzeum

„Józef Brandt 1841-1915” // oprowadzanie po wystawie // godz. 14.00

Informacje o wystawie znajdują się na podstronie Józef Brandt 1841-1915

prowadzenie: Katarzyna Grabowska
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, aleje Marcinkowskiego 9
wstęp w cenie biletu na wystawę czasową.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...