W dwa weekendy, 16 i 17 lipca oraz 23 i24 lipca 2011 na Starym Rynku w Poznaniu (scena obok Ratusza) odbywać się będą XIV Staromiejskie Koncerty Jazzowe i Kameralne. Będzie można usłyszeć całą gamę dźwięków i muzycznych emocji we wspólnej wędrówce od jazzu do muzyki świata! Organizatorami są Agencja Artystyczna L?arte i Stowarzyszenie Muzyka w Kulturze. Wstęp wolny.
PROGRAM KONCERTóW:
Sobota 16.07., godz. 18:00
Scena Eksperymentalna Jazzu ? TFARUK (support BETWEEN SPACES).
Pierwszy przystanek to mocne uderzenie niekonwencjonalnego oblicza jazzu! Tfaruk to porządna dawka nowatorskiego jazzu z rozwiniętym pierwiastkiem improwizacji. Występ zespołu, dzięki nietypowemu brzmieniu, zawrotnej prędkości oraz spontanicznej i zaskakującej grze artystów, staje się zawsze improwizowaną opowieścią o fuzji jazzu eksperymentalnego, muzyki elektronicznej i etnicznej. Ich bogactwo dźwięków to efekt kolektywu ludzi wywodzących się z różnych środowisk muzycznych oraz niekonwencjonalne instrumentarium, gdzie królują perkusjonalia, gitara basowa oraz dialog saksofonu z klarnetem basowym. Ich muzykę doceniło polskie środowisko jazzowe, a na pierwszej płycie ?Love Communication? gościnnie wystąpiło dwóch jazzmanów dużego formatu ? Wojciech Mazolewski i Tymon Tymański.
Eksperymentalną żywiołowość doskonale przygotuje zespół supportujący Between Spaces ? energetyczny sekstet instrumentalistów w połączeniu z DJ NPOT-em. Siła, z jaką uderza ich muzyka, to rezultat połączenia acid jazzu z elementami funk oraz elektroniką. Pulsujące rytmy perkusji i gitary basowej, improwizacje sekcji dętej, jazzujące melodie klawiszy czy dopełnienie przestrzeni muzycznej poprzez efekty elektroniczne ? to w wielkim skrócie wizytówka tej młodej formacji. Artyści to przede wszystkim studenci Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej na Poznańskiej Akademii Muzycznej. Przez zaledwie rok istnienia doszli do wysokiego poziomu wykonawczego i zgarnęli nagrodę specjalną na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie.
Niedziela 17.07, godz. 18:00
Etniczne Oblicze Jazzu ? DAGADANA (support VIDLUNNIA).
Druga odsłona festiwalu należy w pełni do stylistyki muzyki ludowej o jazzowych wpływach. Scenę opanuje eksperymentalne trio polsko-ukraińskie Dagadana. Zespół to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat. Ich występy doskonale pokazują, jak w sposób spójny i żywiołowy można połączyć pozornie odległe światy muzyki ludowej, jazzu oraz elektronicznego popu. Obfitość tkanki muzycznej dopełniają też sami muzycy ? niezwykle charyzmatyczni, nieskrępowani, tworzący na scenie rodzinną atmosferę. Dagadana ma na swym koncie już dwie płyty oraz kilka nagród ? m. in. Fryderyka w kategorii 'Album roku folk/muzyka świata’. Na ich drugiej płycie ?Maleńka? gościnnie wystąpiła Gaba Kulka.
W nastrój rodem z Ukrainy wprowadzi publiczność support Dagadany ? wschodzący zespół z Poznania Vidlunnia. Grupę tworzą cztery artystki, wykorzystujące w swych utworach nietypowe instrumenty sięgające swych źródeł tradycji ludowej (lira korbowa, duduk, karimba, karkaby), ale i niebojące się wykorzystywać i te nowoczesne zdobycze sceny muzycznej w postaci elektroniki, co daje ciekawy efekt brzmieniowy. Dziewczyny, oprócz ludowej gry, urzekają także tzw. białym śpiewem właściwym terenom wschodnim. W takim magicznym nastroju opowieść muzyczna Dagadany smakować będzie jeszcze doskonalej.
Sobota 23.07, godz. 20:00
Jazzowy Ukłon W Stronę Tradycji ? MARCIN FIC QUINTET.
W drugą sobotę przestrzeń Starego Rynku wypełni muzyka zespołu Marcin Fic Quintet ? muzyków młodych stażem scenicznym, ale wytrawnych w potyczkach improwizacyjnych z instrumentami jazzowymi. Tym razem jazz przywdzieje maskę bardziej tradycjonalną, choć wnikliwe ucho słuchacza nie da się zwieść tym inspiracjom i uchwyci nowatorskość interpretacji standardów jazzowych oraz własnych kompozycji. Swoboda, z jaką muzycy kwintetu porywają publiczność swą sceniczną energią sprawia, że każdy ich koncert jest dla odbiorcy niekontrolowanym zaskoczeniem estetycznym. Artyści, zwani młodymi gniewnymi sceny jazzowej, mają już za sobą kilka osiągnięć, jak choćby nagroda w kategorii 'Indywidualność Jazzowa Roku’ na festiwalu Jazz nad Odrą 2011, po której otrzymali od Jarka Śmietany propozycję koncertu w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu.
Niedziela 24.07, godz. 20:00
Scena kameralna ? GOOD STAFF + THE BEST OF MUSICAL AND AMERICAN SONGS
Na zakończenie festiwalu przekonamy się, jak można połączyć świat polskiej poezji, muzykę ludową i muzykę dawną w jedno dzieło o wymownej nazwie Good Staff. Atmosfera, jaką roztaczają artyści, jest w dużej mierze rezultatem specyficznego brzmienia zespołu – perkusjonalia z różnych epok, lutnia, gitara, klawisze i ciepły głos wokalistki nadają muzyce sielskości i spokoju. Twórczość Good Staff przywodzi na myśl muzyczne opowieści trubadurów z dalekich krain, w które można się bezgranicznie zasłuchać. Zespół jest laureatem licznych nagród, m. in. 3 nagroda na Festiwalu Twórczości Korowód w Krakowie czy też 1 nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Artystycznej w Stargardzie Szczecińskim w 2010 r. Aktualnie Good Staff pracuje nad swym debiutanckim albumem, który pojawi się w sklepach jesienią.
Doskonałym zwieńczeniem festiwalu będzie wokalny popis dwóch śpiewaczek Renaty Kuczyńskiej i Agnieszki Niemiec w tercecie ze śpiewakiem Michałem Kuczyńskim. Tak dobrany zespół wokalny uraczy publiczność znanymi piosenkami z musicali, ale i repertuarem jazzowym czy popularnym (Michael Buble, Nat King Cole, Whitney Houston) w nowych, ciekawych aranżacjach. Wokaliści mają na swym koncie liczne sukcesy sceniczne (finał w konkursie operetkowo-musicalowym Face to Face Michała Kuczyńskiego czy też wielokrotna aktywność Agnieszki Niemiec na scenie operowej i musicalowej).