Z okazji Festiwalu Dni Kultury Białoruskiej w poznańskim klubie Blue Note przy ul. Kościuszki 76/78 (tel/fax 61 851 04 08), w środę, 15 czerwca 2011, o godz. 19:00 zagra ?Stary Olsa?. Jest to zespół grający średniowieczną muzykę białoruską, istnieje od 1999 roku, a składa się z 6 osób. Nazwa zespołu wywodzi się od źródła w zachodniej części Mohylewszczyzny.
?Stary Olsa? koncentruje się na okresie średniowiecza i renesansu. Są to piosenki miejskie i wojenne, muzyka taneczna, pałacowa oraz folkowa. Zespół gra m. in. na takich instrumentach jak: lira korbowa, dudy, gęśli, lutnia, cymbały, bęben arabski, hudok (prototyp skrzypiec), wargan i in. ?Stary Olsa? gra na autentycznych instrumentach zrobionych według starodawniej technologii z tamtych epok. Kierownik zespołu, wokalista, dudziarz Źmicier Sasnowski przeszedł odpowiednie szkolenie z tej dziedziny u znanego łotewskiego restauratora instrumentów muzycznych pana Donata Vutisa, a gęślarz Alieś Čumakow profesjonalnie wyrabia gęśle z różnych epok i krajów.
Zespół istnieje do 1999 roku, ale w tak krótkim okresie zdążył już nagrać 6 płyt (siódma jest w drodze) i zdobyć popularność w całej Europie. W Polsce ?Stary Olsa? uczestniczył w takich muzycznych imprezach jak Mikołajki Folkowe w Lublinie, Festiwal Wikingów na wyspie Wolin, Pierwszy Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu, koncert z okazji „Dnia Wolności” w Warszawie.
Na występach zespołu nikt nie czuje się samotnie, ponieważ oprócz biernego słuchania, każdy może się nauczyć tańców z tamtych epok. Zazwyczaj, żeby publiczności było łatwiej opanować kroki w sali znajdują się profesjonalni tancerze, członkowie zespołu, którzy organizują coś w rodzaju średniowiecznej dyskoteki.
Do repertuaru należą białoruskie ludowe ballady oraz wojownicze pieśni, utwory białoruskich kompozytorów epoki renesansu, kompozycje ze zbiorów muzyki dworskiej (?Połocki zeszyt?, ?Wileński zeszyt?), białoruskie kanty XVI ? pocz. XVII w., również europejskie popularne melodie średniowieczne i renesansowe.
Celem zespołu jest jak najwierniejsza i jak najpełniejsza rekonstrukcja muzycznej tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, którego podstawową częścią kulturową i geopolityczną w XIII – XVIII w. była Białoruś. W Wielkim Księstwie Litewskim powstała unikalna synteza białoruskiej ludowej i dworskiej muzyki z europejskimi muzycznymi osiągnięciami. W celu odrodzenia kulturowych osobliwości członkowie zespołu łączą dźwięk starożytnych białoruskich instrumentów z ogólnoeuropejskimi średniowiecznymi instrumentami ? lutnią, fletem.
Bilety:
7 zł.