Ryby i Natalka Babina

W środę, 26 października 2011, o godz. 18.00 w Piwnicy Farnej Pod Blaszanym Kurem przy pl. Kolegiackim 14/15 (tel. 61 853 09 29) odbędzie się spotkanie autorskie z Natalką Babiną, białoruską pisarką i dziennikarką (autorką m.in. powieści ?Miasto ryb?). Autorka pod koniec października odwiedzi dwa polskie miasta – Poznań i Piłę. Wstęp wolny.

Natalka Babina przybędzie do Polski na zaproszenie wydawcy swojej ostatniej powieści pt. ?Miasto ryb?, Domu Wydawniczego Rebis.

O książce:
Brawurowa powieść białoruska: nad Bugiem, na ziemi brutalnie przeciętej pasem granicznym, w sielskiej wiosce Dobratycze ginie najstarsza jej mieszkanka, babcia Makrynia. Kto i dlaczego wsypał truciznę do kubka z kawą na werandzie? Czy babcia naprawdę była, jak szeptano w okolicy, wiedźmą? A jeśli tak, czy zdoła po śmierci ukarać swoich morderców i obronić wieś przed zagładą? Świetnie, reportażowo wręcz opisane realia współczesnej Białorusi zapewne zaskoczą Polaków: uczciwe, prywatne firmy, duże pieniądze, Internet pod strzechami, a z drugiej strony dynamiczna mieszanka języków, kultur i religii, lokalna świadomość sięgająca czasów unii brzeskiej -wszystko to mocno odbiega od stereotypu smutnego, płaskiego kraju, przygniecionego polityką prowincjonalnego reżimu.

Natalia Babina ? urodziła się w 1966 roku w małej leśnej wiosce Zakazanka w okolicach Brześcia. Mieszka pod Mińskiem. Jest dziennikarką niezależnej gazety ?Nasza Niwa? i autorką dwóch książek: zbioru opowiadań ?Krywi nie pawidna być widna? i powieści ?Miasto ryb?. Deklaruje się jako Ukrainka, a za swój język ojczysty uważa język ukraiński, chociaż nie posługuje się nim całkowicie biegle. Uważa też, że mieszkańcy okolic Brześcia zostali przymusowo zarejestrowani jako Białorusini przez władze sowieckie w 1939 i później w 1944?1945 roku, kiedy ziemie te włączono do Białoruskiej SRR, chociaż w rzeczywistości byli wówczas w większości Ukraińcami.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...