Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich rozpoczęta

Firma Polimex-Mostostal rozpoczęła budowę nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich. Swe podwoje książnica otworzy w pierwszej połowie 2012 r.

Biblioteka Raczyńskich ? projekt rozbudowy

Konieczność rozbudowy wynika z obecnego stanu lokalowego Biblioteki Raczyńskich. Brak miejsca sprawia, że ponad 40 tys. książek ulokowano w wynajmowanych pomieszczeniach poza biblioteką i liczba ta ciągle wzrasta. Jednocześnie pogarsza się sprawność udostępniania zbiorów. Poza tym, czytelnicy nie odczuwają satysfakcji z dostępu do nowoczesnego systemu informatycznego biblioteki, ponieważ nie ma możliwości zainstalowania niezbędnej ilości komputerów.

Magazyny zbiorów bibliotecznych w obu XIX-wiecznych budynkach, w których przechowywane są skarby kultury narodowej, nie posiadają właściwych warunków do zapewnienia tym obiektom bezpieczeństwa, zarówno w zakresie klimatyzacji, jak i ochrony fizycznej.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 106.732.781 zł. Miasto Poznań zapewniło w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym wkład własny w wysokości 64.039.669,51 zł. Pozostała część środków w wysokości 42.693.112,49 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przybędzie hektar pod dachem

Przedmiotem projektu jest rozbudowa budynku Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności 19 (wzdłuż al. Marcinkowskiego na półhektarowej działce) o nową część zintegrowaną funkcjonalnie i komunikacyjnie z istniejącym zabytkowym gmachem wraz z zakupem trwałego wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności bibliotecznej, informacyjnej, naukowej i kulturalnej zgodnie z oczekiwaniami społecznymi i nowoczesnymi metodami ich zaspokajania.

Przyszły budynek o powierzchni całkowitej 11.738 m kw., w tym użytkowej 9.565,5 m kw. i kubaturze 44.731 m sześc. uwzględni najnowsze tendencje w budownictwie bibliotecznym i wyposażeniu specjalistycznym, przez co podwyższy atrakcyjność inwestycji dla użytkowników. W warstwie urbanistycznej stanie się on wartościowym elementem centrum Poznania. Kompleks obu gmachów (starego i nowego ) spełniać będzie funkcję publiczną, dlatego będzie tak skomponowany, aby jego wyodrębnienie z otaczającej tkanki miejskiej nie budziło wątpliwości.

Opracowując projekt chodziło nam o to, aby nowa część nie przytłaczała części zabytkowej ? mówi Marek Moskal z pracowni JEMS Architekci z Warszawy. – Ideą koncepcji było, aby na pierwszym piętrze zlokalizować najważniejsze dla czytelników pomieszczenia, różnego rodzaju czytelnie ? także multimedialne czy czasopism. Wyżej będą magazyny książek w bryle wycofanej w stosunku do niższej, frontowej.

Choć nowy budynek reprezentuje nowoczesna architekturę, projektanci uwzględnili elementy nawiązujące do zabytkowego gmachu ? kolumnadę, gzymsy oraz rozwiązania materiałowe, czy wewnętrzne stiuki.

To znakomity projekt, dobrze ujęty został w nim program użytkowy. Także dobrze konweniuje ze starym gmachem ? chwali Wojciech Spaleniak, dyrektor BR.

Nowoczesna instytucja kultury

Biblioteka Raczyńskich uzyska odpowiadającą jej potrzebom powierzchnię lokalową i towarzyszącą jej nowoczesną infrastrukturę, co w praktyce przełoży się na właściwe warunki przechowywania zbiorów, wzrost efektywności obsługi użytkowników i wzbogaconą ofertę kulturalną, co ma zwiększyć społeczne zainteresowanie biblioteką.

Miasto Poznań będzie mogło szczycić się instytucją kultury na miarę XXI wieku, tak w sensie architektonicznym jak i funkcjonalnym. W warstwie urbanistycznej wzbogacone zostanie centrum Poznania.

– To będzie też miejsce wydarzeń kulturalnych w nowoczesnym wymiarze, nie tylko składnica książek. Życzę, aby ten budynek stał się kolejną ikoną Poznania ? zaznacza prezydent Ryszard Grobelny.

Nowy obiekt Biblioteki Raczyńskich połączony z jej zabytkowym gmachem podniesie atrakcyjność turystyczną Traktu Królewsko-Cesarskiego. Będzie widocznym świadectwem harmonijnego łączenia tradycji historycznej miasta z nowoczesnością.

Wykonawca ma 18 miesięcy na zrealizowanie zadania. Swe podwoje nowy gmach otworzy w pierwszej połowie 2012 r.

barbara.kielczyk@poznanskie-nieruchomosci.pl

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...