Premiera „Hiszpanki” w 2014 roku

Nie w grudniu 2013, w 95 rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale wiosną 2014 roku w Poznaniu odbędzie się premiera filmu Łukasza Barczyka „Hiszpanka” – poinformował w piątek, 11 października, reżyser Łukasz Bralczyk, w towarzystwie Marka Woźniaka, marszałka Województwa Wielkopolskiego i Jana Peszka, odtwórcy jednej z głównych ról. „Hiszpanka” do dystrybucji kinowej trafi jesienią przyszłego roku. Reżyser Ł.Barczyk poinformował, że film został już zmontowany.
Akcja thrillera rozgrywa się w roku 1918, przed wybuchem powstania wielkopolskiego. Wśród bohaterów znajdą się jasnowidze, spirytyści oraz Ignacy Jan Paderewski. Jak powiedział w piątek w Poznaniu na konferencji prasowej Łukasz Barczyk, film powstaje z prędkością i rozmachem niespotykanymi w polskich warunkach.
Zdaniem odtwórcy jednej z ról, Jana Peszka, film ma szansę porwać również młode, posądzane o brak zainteresowania historią, „komputerowo-internetowe” pokolenie. „Film jest absolutnie wyjątkowy na tle tego, co się u nas obserwuje w kinematografii. To też film wyjątkowy poprzez fakt globalnego ujęcia tematu, który stał się przyczynkiem do jego powstania – momentu w naszej historii. Przenosi uwagę na szalenie uniwersalne tereny, jest wielowątkowy, z ogromną ilością kontekstów” – powiedział Peszek.
Łukasz Barczyk na planie filmu „Hiszpanka – określanym przez twórców jako „spiritual thriller” zagrał m.in. Crispin Glover. Popularny amerykański aktor wcielił się w rolę niemieckiego jasnowidza i hipnotyzera, doktora Manfreda Abuse. W liczącej ponad 60 osób obsadzie znaleźli się też: Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Florence Thomassin, Bruce Glover i Magdalena Popławska.
„Hiszpanka” jest efektem rozstrzygniętego w 2011 roku konkursu, zorganizowanego przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Poprzez nawiązujący do wydarzeń z 1918 roku film marszałek chce podtrzymywać i rozpowszechniać pamięć o powstaniu wielkopolskim wśród Polaków. Zdjęcia do „Hiszpanki”, rozpoczęte w październiku 2012 roku trwały do końca stycznia. Były kręcone w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. Autorką zdjęć jest Karina Kleszczewska. W „Hiszpance” zagrało ponad 200 statystów i epizodystów. Kostiumy dla nich były sprowadzane z całej Europy. Ekipa spędziła na planie około tysiąca godzin. Podczas zdjęć użyto m.in. 40 automobili, 50 pojazdów konnych i 70 koni.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...