Poznański skwer kompozytorski

Zielony skwer położony między ulicami Składową, Towarową i Al. Niepodległości w centrum Poznania będzie nosił imię Romana Maciejewskiego. Z inicjatywą upamiętnienia wybitnego kompozytora – którego związki z Wielkopolską były i są bardzo silne – wystąpił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Filharmonia Poznańska.
Wczoraj, w poniedziałek 28 marca 2011 roku o godzinie 13.00 na obrzeżach skweru Marszałek Marek Woźniak odsłonił tablicę upamiętniającą Kompozytora.

Losy Romana Maciejewskiego związane są z naszym regionem ? w dzieciństwie mieszkał w Lesznie, w Poznaniu rozpoczął swoją edukację muzyczną. Dzięki wyjazdowi na stypendium do Paryża w 1934 roku, które otrzymał od ministra Józefa Becka, mógł pogłębiać studia u Nadii Boulanger. Wśród jego artystycznych znajomych znajdujemy m.in. Artura Rubinsteina, Karola Szymanowskiego czy Igora Strawińskiego. Od czasu wyjazdu do Paryża, nie wrócił już do Polski na stałe. Mieszkał i tworzył we Francji, Wielkiej Brytanii, USA. Osiadł w Szwecji, gdzie nawiązał współpracę m.in. z reżyserem Ingmarem Bergmanem. Zmarł 30 kwietnia 1998 roku w Goeteborgu.

Twórczość Romana Maciejewskiego często gości w repertuarze instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przykładem są koncerty ?Requiem? i ?Przedwiośnie? Filharmonii Poznańskiej. O kompozytorze pamięta Teatr Wielki w Poznaniu – od ubiegłego roku w Sali Kameralnej im. W. Drabowicza oglądać można ?Maski władzy? z wykorzystaniem muzyki filmowej i teatralnej Maciejewskiego.

Pamięć o swoim mieszkańcu pielęgnuje także Leszno. Roman Maciejewski jest patronem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie oraz Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...