Poznań Poetów 2011 na Zamku

Festiwal ?Poznań Poetów?, którego ideą jest popularyzacja poezji współczesnej w jej różnych wersjach i wariantach, w tym roku trwać będzie od 17 do 20 maja. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. Jego kuratorem od pierwszej edycji (2003 rok) jest prof. Piotr Śliwiński, a organizatorem Centrum Kultury Zamek. Na wszystkie festiwalowe spotkania – wstęp wolny.

Różnorodny i bogaty program PP daje możliwość spotkania najwybitniejszych postaci polskiej i europejskiej poezji, poznania ich twórczości, a także kontaktu z autorytetami z dziedziny historii i krytyki literackiej. Założeniem jest tu również promocja debiutantów oraz podstawowa edukacja literacka. Cechą charakterystyczną festiwalu jest współistnienie programu głównego oraz elementów ludycznych (mecz poeci kontra krytycy, interwencje plastyczne w przestrzeni miasta) – ich wspólnym celem jest pokazanie światu, iż poezja może być źródłem przyjemności, wysokiej próby rozrywką, będąc zarazem domem tajemnicy i powodem do specyficznej dumy z uczestnictwa we wspólnocie osób wrażliwych i wymagających.

Program:

1. Wtorek 17 maja 2011

Marcin Świetlicki „Wiersze zebrane”
CK ?ZAMEK? – SALA POD ZEGAREM, godz. 17.00-18.30
głosy o poecie: Jarosław Borowiec, Jerzy Borowczyk, Agnieszka Kijak.
prowadzenie: Marcin Jaworski.
Ukazanie się wierszy zebranych Marcina Świetlickiego jest kolejną okazją do przemyślenia poezji, która odcisnęła wyjątkowe znamię na ostatnich dwóch dekadach. Marcin Świetlicki – ironiczny buntownik, egzystencjalista, romantyk – kim właściwie jest? Jak jest czytany? Trójgłos o jego twórczości jest wyrazem różnych oczekiwań i odmiennych satysfakcji.

?Poznań Poetów (1989-2010)?
CK ?ZAMEK? – SALA POD ZEGAREM, godz. 19.00-21.
Uczestnicy: Bromboszcz (Beszterda), Gierszewski (Armatowska), Grzebalski, Kaczanowski, Kępiński, Nguyen Chi Thuat, Rolando, Roszak, Rybicki.
prowadzenie: Krzysztof Siwczyk, Piotr Śliwiński.
Poznań Poetów to nie tylko nazwa festiwalu, ale przede wszystkim codzienność, bardzo zróżnicowana, ujęta częściowo w książce pod takim właśnie tytułem. ?Poznań Poetów 1989 – 2010? przedstawia twórców, którzy debiutowali w ciągu minionego dwudziestolecia, nie wszystkich oczywiście. Uwzględnia za to Krystynę Miłobędzką, która w latach 90. odrodziła się jako poetka wyjątkowa, osobna i nareszcie należycie ceniona. Wieczór jest okazją do spotkania z niektórymi bohaterami książki.

Koncert zespołu Niwea ?Tak ma być?
CK ?ZAMEK? – NAMIOT, godz. 22.00
Gdy musimy wstać z łóżka w środku nocy po to, by iść do kuchni lub łazienki, przedmioty wydają się twardsze i bardziej kanciaste, niż w świetle dnia. Jeszcze lepiej jest, gdy na klatce schodowej gaśnie nagle światło, a my trzymamy się poręczy z nogą w górze i stawiamy następny krok w ciemność i pustkę. Korytarz zwęża się, a wyobraźnia buduje kubistyczne konstrukcje ze stalowych prętów i betonowych płyt. Złudzenie pryska jeśli ktoś piętro niżej zapali światło z powrotem: jest tak, jakby wróciło życie, a wraz z nim normalne tempo ruchów i kierunek myśli. Przychodzi wrażenie, iż spędziliśmy chwilę w świecie na opak, w negatywie.
Nowa NIWEA chce wpędzić słuchacza i widza w podobny stan na dłużej. Wojciech Bąkowski i Dawid Szczęsny robią performerską anty-rzeźbę z braku, z dziury po ich obecności – to puste miejsce po nich, jak powietrze, wypełnia muzyka i tekst. NIWEA gasi światło, znika, po to by wyraźniej było widać rzeczy główne. (?Robię że nie ma nic, ale są takie głosy, że się nie da znieść? – MIASTO ŚREDNIE) NIWEA idzie brawurowo w stronę śmiertelnie poważnego kabaretu, w którym teatralna blaga i prawda balansują w odpowiednich proporcjach, czyli prawie nie do wytrzymania. NIWEA wymaga wiernych, niczym kościół. Ceremonia jest dostępna tylko pokrewnym duszom. ?Bardzo się boję, ale tak ma być? – jeden z nowych tekstów wyznacza tonację całej płyty i stanowi podstawowy klucz do jej tajemnic. Jednocześnie brzmi jak coś większego i ważniejszego, niż zwykły tekst piosenki.

(Michał Lasota/ Galeria Stereo)

2. Środa18 maja 2011

Lekcja z wierszem
SZKOŁY POZNAŃSKIE I WIELKOPOLSKIE, godz. 10.00-14.00.
Spotkania z krytykami i poetami; dyskusja o poezji, przykładowe analizy, warsztat.

Dyskusja: „Nigdy nie będziesz szedł sam”. Kibica portret hymniczny.
KLUBOKAWIARNIA MESKALINA, godz. 16.00-17.30
prowadzenie: Wojciech Hamerski.
600 lat temu na grunwaldzkich polach rycerze Jagiełły odśpiewali podobno Bogurodzicę, najstarszą polską pieśń hymniczną. Pokrewieństwo między bitwą a meczem, zupełnie oczywiste, pozwala spojrzeć na hymny piłkarskie jak na manifesty bojowe, śpiewane z szalikiem-sztandarem uniesionym wysoko nad głowę. Kibicowska pieśń zagrzewa do walki i rozgrzewa, gdy na stadionie przymrozek. Pomaga się też połapać, kto swój. Prześwieca przez nią idea – solidarność. Słabo wypada w wykonaniu solowym, za to przemnożona przez ilość gardeł potężnieje, pozwala odczuć siłę naszych, daje kopa. ?Nigdy nie będziesz szedł sam? – z prostotą myśl tę wyraża bodaj najsławniejszy klubowy hymn piłkarski. Swój dziarski śpiew kibice Liverpoolu nazywają metaforycznie! ?słodkim srebrnym trelem skowronka?. No właśnie! Nie zapominajmy, że hymny piłkarskie to również wiersze. O ich wymowie, ale i budowie dyskutować będziemy podczas spotkania, na którym odśpiewane zostaną niektóre z tekstów biorących udział w ?Konkursie na Hymn Kibica?.

Wieczór autorski Reinera Kunze
CK ?ZAMEK? / SALA POD ZEGAREM, godz. 18.00-19.30
Spotkanie odbędzie się z udziałem tłumacza i poety Jakuba Ekiera.
prowadzenie: Inez Okulska.
Reiner Kunze to legenda poezji niemieckiej, twórca o wielkim autorytecie i dorobku, w sporej części spolszczonego – m. in. dzięki Jakubowi Ekierowi. W NRD – dysydent, zmuszony do emigracji. Jakub Ekier to wybitny tłumacz poezji i prozy, a także ceniony poeta, autor zwięzłych, oszczędnych, celnych wierszy.

Czas na Miłosza
CK ?ZAMEK? / NAMIOT, godz. 20.00-21.30
Wielogłos krytyczny: Andrzej Franaszek, Grzegorz Jankowicz, Piotr Michałowski, Anna Pytlewska.
Wielogłos liryczny – wiersze Cz. M. w wykonaniu poetów, uczestników festiwalu.
+ pokaz filmu ?Autograf?, real. Mikołaj Jazdon.
prowadzenie: Paweł Próchniak.
Miłosz na Festiwalu, Miłosz w Poznaniu! W roku poświęconym Poecie wybitni znawcy twórczości Miłosza pytają czy to naprawdę jest jego czas. Jego charyzma, poetyka i tematy, ile z nich zostało? Jak młodsi poeci odnoszą się do spuścizny Noblisty? Czy istnieje przesłanie Miłosza? Miłosz żywy?
UWAGA:
godz. 21.30 CZAS NA LAUREATA: OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU IM. KLEMENSA JANICKIEGO
Jury: Szczepan Kopyt, Edward Pasewicz, Robert Rybicki, Krzysztof Siwczyk, Mariusz Grzebalski.

Noc nowych głosów
KLUBOKAWIARNIA MESKALINA, godz. 22.00 (do ostatniego wiersza)
Czytają finaliści i laureaci konkursu K. Janickiego, uczestnicy warsztatów ?Droga do Poznania?, studenci, laureaci konkursu Instytutu Filologii Polskiej o Nagrodę Fanfila. Spotkanie będzie rodzajem Wolnej Trybuny, na którą zapraszają (i której strzegą) prowadzący: Karol Francuzik i Krzysztof Hoffmann.
oprawa muzyczna: QLHEAD & WOJTEK LUCHOWSKI LIVE ACT.

3. Czwartek, 19 maja 2011

Lekcja wiersza (seminarium krytycznoliterackie)
CK ?ZAMEK? / SALA POD ZEGAREM, godz. 10.00-14.30
Uczestnicy: Anna Czabanowska-Wróbel, Danuta Opacka-Walasek, Grzegorz Jankowicz, Marcin Jaworski, Piotr Michałowski, Dariusz Pawelec, Paweł Próchniak.
Są to wybitni krytycy, badacze literatury. Będą oni interpretować wiersze uczestników festiwalu, analizując zarazem swoje sposoby czytania. Lekcja obowiązkowa dla wszystkich innych czytelników, studentów, czy licealistów.

Lekcja z wierszem – Młodzi poeci kontra reszta świata

ZESPÓŁ SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO NR 2, AL. NIEPODLEGŁOŚCI 32, godz. 10.00- 14.00.
Będą to kolejne 4 spotkania.

Mecz piłkarski poeci – krytycy i rozstrzygniecie konkursu na słowa do hymnu kibiców polskich
ZESPÓŁ SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO NR 2, AL. NIEPODLEGŁOŚCI 32, godz. 15.30-16.45.
Przeniesienie odwiecznych sporów między poetami i krytykami na boisko piłkarskie uznać wypada za wkład Poznania Poetów do historii literatury, a zarazem niepokojący przekaz na temat reguł panujących w życiu literackim. W czterech dotychczasowych pojedynkach zwyciężali krytycy, mimo bohaterskiej postawy poetów. Czy to wieczność wynagradza krytykom znikomość szans, by mogli się w niej zapisać? Czy to skutek ich lepszego wytrenowania, by tak rzec – kwestia diety? Czy też kwestia charakteru, zaciętości, potrzeby górowania? Te kwestie fundamentalne unieważni prognozowany wynik tegorocznego spotkania – POECI JAK ZWYKLE WYGRAJĄ. Niesieni dopingiem, słowami hymnów, zapałem kibiców – nowych wieszczów narodowego sportu. Polski football słowem stoi. Polski football – rzecz wyobraźni.

Trzy kwadranse w „Pałacyku”, czyli nowy Edward Pasewicz
CK ?ZAMEK? / SALA POD ZEGAREM, godz. 17.00-17.45
prowadzenie: Grzegorz Jankowicz.
W dziesięć lat po debiucie – nowa książka poetycka Edwarda Pasewicza. Jeden z najbardziej sugestywnych twórców ostatnich lat, kiedyś poznaniak, krytyk i badacz pulsu tego miasta, przeniósł się do Krakowa. Czy cos z tego wynika dla poezji? Zapewne nic, ale i tak jest to dobry powód, jeden z wielu dobrych powodów, żeby posłuchać nowych wierszy Edwarda Pasewicza.

Marie Lundquist i Adam Zagajewski
CK ?ZAMEK? / SALA POD ZEGAREM, godz. 18.00-19.00 i 19.15-20.30
Z udziałem Zbigniewa Kruszyńskiego, tłumacza oraz Anny Czabanowskiej-Wróbel.
Marie Lundquist- wybitna szwedzka poetka, dramatopisarka, eseistka (jest m.in. autorką eseju o poezji Adama Zagajewskiego). Pisze sztuki radiowe, tłumaczy literaturę norweską, prowadzi warsztaty twórczego pisania na uniwersytecie w Göteborgu. Mieszka w Sztokholmie. Wybór jej wierszy ukaże się wkrótce w ?Zeszytach Literackich?.
Adam Zagajewski jeden z najwybitniejszych poetów polskich, kiedyś związany z Nową Falą, od początku lat 90. patron orientacji klasycznej. Twórca żywo komentowany, inspirator ważnych dyskusji estetycznych. Mieszka w Krakowie, regularnie wykłada w USA.

Czas kultury
CK ?ZAMEK? / NAMIOT, godz. 21.00-22.30
Uczestnicy: Bohdan Zadura, Dariusz Sośnicki, Jakobe Mansztajn.
prowadzenie: Jerzy Borowczyk i Łukasz Jeżyk.
?Czas Kultury?, założony w podziemiu przed 25 laty, był w latach dziewięćdziesiątych jednym z głównych motorów zmiany literackiej, miejscem publikowania ważnych utworów poetyckich i prozatorskich, przestrzenią sporów estetycznych i światopoglądowych. Ostatnio coraz wyraźniej nawiązuje do tej tradycji.

Slam po czesku
KLUBOKAWIARNIA MESKALINA, godz. 22.30 (do ostatniego wiersza)
Otwarty popis slamerów z Polski i Czech: Mirek Kyncl, Robert Hysek, Andre Thaisz, Bohdan BlĂĄhovec, Kuba Przybyłowski, Dawid Koteja.
prowadzenie: Romek Franczyk i Maciej Mikulewicz.

Poznań free septet

KLUBOKAWIARNIA MESKALINA, godz. 24.00
Septet to: Michał Fetler (saksofon barytonowy); Kuba Jankowiak (trąbka), Daniel Karpiński (perkusja), Szczepan Kopyt (gitara basowa), Piotr Kowalski (perkusja), Piotr Mełech (klarnet basowy), Lena Romul (saksofon altowy).
W ramach muzycznej odsłony Poznania Poetów wystąpią wspólnie twórcy związani z poznańską sceną muzyki improwizowanej (znani m.in. z grup: Yazzbot Mazut, Tfaruk i Tzigunz). Większość muzyków septetu współpracowała ze sobą już wcześniej, ale w tak dużym i nietypowym składzie (dwie perkusje) usłyszeć będzie można ich po raz pierwszy.

4. Piątek 20 maja 2011

Seryjni Poeci
CK ?ZAMEK? / NAMIOT, godz. 16.30-19.00
Uczestnicy; Miłosz Biedrzycki, Adam Wiedemann, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska (premiera książki), Konrad Góra (premiera książki), Radosław Kobierski (premiera książki), Kopyt / Kowalski (premiera książki z płytą).
prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało.
WBPiCAK w krótkim czasie zasłynęła jako wyjątkowo aktywny, wybredny i zarazem odważny wydawca poezji. Poeci, których książki ukazują się w dwóch seriach, lokalnej i ogólnopolskiej, reprezentują wszystkie pokolenia i poetyki. Obok twórców od dawna pierwszorzędnych (P. Sommer, A. Sosnowski, A. Wiedemann) pojawiło się szereg książek pisarzy nieco zapomnianych, przede wszystkim zaś sporo debiutów (M. Grundwald, K. Pietryk, J. Roszak). Wartą podkreślenia cechą tego wydawnictwa jest znakomita oprawa graficzna, dzieło Piotra Zdanowicza.

Wieczóe autorski Shiva Prakash H.S.
CK ?ZAMEK? / NAMIOT, godz. 19.30-20.45
prowadzenie: Piotr Śliwiński.
Shiva Prakash to poeta i dramaturg , profesor estetyki na Uniwersytecie w New Dehli, pisze po angielsku i w języku kannada; stypendysta wielu światowych fundacji, uczestnik International Writing Program (USA). Krytyczny znawca Zachodu i krytyczny miłośnik Wschodu. Na PP jest jeszcze jednym całkiem innym głosem.

Sympozjon
KLUBOKAWIARNIA MESKALINA, godz. 21.30
?Rozpisana Szybka Randka? – Mistrzostwa we wznoszeniu toastu – nagrodą jest butelka wina z autografami poetów – uczestników festiwalu.
To być może ostatnia szansa, żeby się zakochać (w poezji, poetce, poecie) – Moderatorzy ?Rozpisanej Szybkiej Randki? gwarantują silne emocje. Kolejna szansa, żeby się wygadać (przy toastach). Jeszcze jedna okazja, żeby upić się (wierszem i winem).

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...