Portugalia w Rialcie

W kinie Rialto na ul. Dąbrowskiego 38 w Poznaniu (tel. 61 847 53 99) w środę, 23 listopada 2011, o godz. 20:00 odbędzie się pokaz portugalskich animacji. Jest to rezultat współpracy Fundacji Ad Arte, kina Rialto i Casa da Animação z Porto. Będzie można zobaczyć animacje z kraju fado i piłki nożnej z repertuaru Festa Mundial da Animação 2011 / Międzynarodowego Dnia Animacji 2011.

W PROGRAMIE:

1. “INDEPENDENCE OF MIND? / ?INDEPENDÊNCIA DE ESPÍRITO?
Reż. Marta Monteiro / 2011 / 10′
Clélia to kobieta pogodzona z samotnością, która wypełnia jej dom, patio i ogród w Lizbonie. Pewnego dnia, podczas pielęgnowania roślin, zaczyna z nimi rozmawiać… Clélia podaje w wątpliwość swoje zwyczaje, ale dyskutujący z garnkami sąsiad udzieli jej wsparcia.

2. ?MY MUSIC?
Reż. Tiago Albuquerque, João Braz / 2011 / 9′
Komedia z udziałem młodzieńca o pseudonimie ?Steve16?. Poszukuje on miejsca, gdzie mógłby spokojnie posłuchać muzyki ze swojego odtwarzacza mp3. Film przeciwstawia wnętrze bohatera światu zewnętrznemu, który uznaje on za zaborczy i agresywny.

3. ?THE MILLIONAIRES? / ?OS MILIONÁRIOS?
Reż. Mário Gajo de Carvalho / 2011 / 14′
Pięcioro postaci i niebezpieczne ziarno chciwości – błędne koło. Animowany film noir o skąpstwie, ukazujący temat w nietypowy sposób. Jeśli ktoś powie ci, że pieniądze dają szczęście – nie wierz.

4. “THE EYES OF THE LIGHTHOUSE? / ?OS OLHOS DO FAROL?
Reż. Pedro Serrazina / 2010 / 15′
Na skalistej wyspie wystawionej na działanie żywiołów żyją latarnik i jego córka. Ze szczytu swojej wieży mężczyzna obserwuje horyzont, dbając o bezpieczeństwo żeglarzy. Pozbawiona towarzystwa dziewczynka nawiązuje niezwykłą relację z morzem, które dostarcza jej zabawek pod postacią resztek wylewanych na brzeg. Przedmioty te ujawnią tajemnicę wydarzeń z przeszłości – wspomnienia, których nawet morze nie zatrze…

5. ?WHO IS THIS HAT?? / ?QUEM é ESTE CHAPéU??
Reż. Joana Toste / 2011 / 5′
Kapelusz przyjmuje rozmaite osobowości, które przyjmujemy w odmiennych sytuacjach…

6. ?INADVERENTLY? / ?SEM QUERER?
Reż. João Fazenda e João Paulo Cotrim
Młoda kobieta dostaje widokówkę z obrazem, który pokazywał jej ojciec, gdy była mała. Oglądała go już tyle razy, że obraz w końcu znika. To kradzież czy nadmiar pożądania?

7. ?THE SHOEMAKER? / ?O SAPATEIRO?
Reż. David Doutel Vasco Sá / 2011 / 12′
Szewc, zaplątany we wspomnienia i wymogi zawodu, doświadcza kluczowego momentu swojej egzystencji. Obserwujemy go w ciągu tego ważnego dnia, który zaważy na jego losie.

8. ?JOURNEY TO CAPE VERT? / “VIAGEM A CABO VERDE?
Reż. José Miguel Ribeiro / 2010 / 17′
Historia sześćdziesięciodniowego spaceru w Cape Verde. Bez komórki, zegarka, planów na przyszłość – w plecaku tylko, to co najbardziej potrzebne. Nasz podróżnik odkrywa góry, wioski, morze, mówiącego żółwia, kozy, muzykę, mgłę, mieszkańców Cape Verde i… samego siebie.

Łączny czas: 72 minuty.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...