„Portret humanisty” Pawła Czapczyka

Autor tej nowej książki, której podtytuł brzmi: ?Zygmunt Kubiak w kręgu eseistyki, mitologii i krytyki kultury? w porywającym wręcz stylu badawczym i eseistycznym przywraca temu zapomnianemu pisarzowi należne mu miejsce na mapie powojennej literatury polskiej, europejskiej krytyki literackiej i światowej mitografii.

?Portret humanisty? jest wszechstronną i namiętną próbą uchwycenia fenomenu pisarstwa Zygmunta Kubiaka, który był niezmiernie ważnym dla kultury polskiej twórcą i autorem ?Szkoły stylu?, ?Brewiarza Europejczyka? czy ?Mitologii Greków i Rzymian?, jeszcze kilka lat temu docenianym i poważanym, obecnie szybko odchodzącym w niepamięć.

Poprzez szereg kulturowych odwołań i literackich zestawień porównawczych Paweł Czapczyk uczy, jak czytać Zygmunta Kubiaka na uczciwych warunkach. Ukazuje go niemal nieznanego, niekłamanego w swej prostocie, za to w pełni świadomego swoich racji. Jednak interpretacja zaproponowana przez autora jest czymś więcej: w kolejnych rozdziałach-odsłonach redefiniuje on szeroko rozumianą współczesność, którą posądza o płytkość, pośpiech i dążność do narzucania totalnego przekonania, że roztrząsanie spraw podstawowych nie ma już znaczenia. W portrecie Zygmunta Kubiaka ? eseisty tworzy więc Paweł Czapczyk alternatywę dla współczesności, upominając się o możliwość innej humanistyki, takiej, która pozostawia otwarty dostęp do zasobów przeszłości.

Prawdziwie wartościowa literatura ? twierdzi ? to ta, która posiada specjalne kompetencje i potrafi zbawiać od niepamięci, lekceważenia i sarkazmu.

Wybierając Zygmunta Kubiaka, lub to, co ten symbolizuje, Paweł Czapczyk wie, co odrzuca. A w książce ?Portret humanisty? rozgrywa z samym sobą partię o wszystko.

Uwaga!
W czwartek, 9 czerwca 2011, o godz. 18.00 w Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, na ul. Wronieckiej 14 w Poznaniu, odbędzie się spotkanie z Autorem książki połączone z prezentacją. Wstęp wolny.

Patronat medialny: Polskie Radio Dwójka, Telewizja Polska TVP Kultura, Miesięcznik Więź, Miesięcznik Czas Kultury.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...